Koncepty áut spravidla predstavujú víziu automobiliek do budúcnosti a inak tomu nie je ani v prípade novinky Audi skysphere. Spoločnosť pri predstavení tohto futuristického superšportu uviedla, že by sa v nasledujúcich rokoch chcela poberať práve podobným dizajnovým smerom.

Ak si si myslel, že Audi e-tron GT je to najšportovejšie, čo môže nemecká automobilka v rámci segmentu elektromobilov priniesť, si na omyle. Iba pred pár hodinami totiž odhalila koncept extrémne futuristického GT (Grand Touring) superšportu, ktorý sa stane definíciou budúceho dizajnového podpisu automobilky a bude akousi inšpiráciou pre všetky nadchádzajúce modely z rodiny e-tron.

Luxusná budúcnosť v podaní Audi

Audi skysphere je navrhnutý tak, aby pasažierom ponúkol dva rozdielne jazdné zážitky. V tomto prípade však nejde iba o to, že šofér stlačí gombík, zapne režim šport a zvýši si tak maximálny výkon elektromotorov.

Cestovný a športový zážitok z jazdy tu má omnoho technickejšie rozdiely. Napríklad taký variabilný rázvor – v závislosti od zvoleného režimu sa dokáže celá karoséria aj s podvozkom do seba zasunúť či vysunúť v rozsahu až 250 mm.

Samozrejmosťou je aj zmena svetlej výšky v závislosti od nastavenia dĺžky auta, ktorá sa mení o celých 10 mm. V kompaktom športovom režime má teda vozidlo dĺžku 4,93 metra, zatiaľ čo v režime Touring sa natiahne na 5,16 metra. Obratnosť tomuto 5-metrovému kolosu zabezpečuje riadená zadná náprava.

V komfortnom režime jazdí Audi skysphere úplne autonómne. Aby vznikol maximálny priestor aj pre vodiča, volant a pedále sa ukryjú a prakticky nebudú vôbec viditeľné. Koncept sa potom v autonómnom režime stáva pre pasažierov centrom zábavy.

Digitalizácia a služby od Audi poskytnú úplne nové možnosti, s ktorými sme sa doteraz v aute ešte nestretli. Všetok obsah cestujúci nájdu na hlavnej obrazovke, ktorá sa tiahne sa cez celú šírku prístrojovej dosky. Budúcnosť v podaní Audi prinesie za jazdy aj zdieľanie zážitkov z cesty na sociálnych sieťach, sprostredkovanie rôznych dopravných informácií či plne autonómne nabíjanie.

NEPREHLIADNI
Volvo sa vrhá na vlnu elektromobility. Odhaľuje extrémne futuristický koncept s úchvatným dizajnom

Ohromný výkon v „ľahkom“ tele

V prípade konceptu skysphere je poháňaná iba zadná náprava. Elektromotor s výkonom 624 koní a krútiacim momentom 750 Nm vozidlo „vystrelí“ z 0 na 100 km/h za 4 sekundy. Pozoruhodná je aj hmotnosť tohto kolosu. Napriek všetkým tým technickým komponentom, ktoré sú súčasťou variabilného rázvoru, váži skysphere iba 1 800 kg.

„Nové technológie, ako je elektrifikácia, digitalizácia a autonómna jazda, nám poskytli príležitosť vytvoriť zážitok, ktorý prekračuje rámec toho, ktorý dnes ponúkajú typické roadstery,“ povedal projektový manažér projektu Gael Buzyn.

Audi

Batériové články umiestnené za kabínou zabezpečujú ideálne rozloženie hmotnosti a skvelú agilitu elektromobilu. Nie všetky články sú však umiestnené vzadu, časť sa nachádza aj medzi sedadlami v stredovom tuneli. Očakávaná kapacita akumulátora sa pohybuje na úrovni 80 kWh, vďaka čomu môže skysphere v cestovnom režime prejsť zhruba 500 km na jedno nabitie.

Dizajnový skvost zo všetkých uhlov pohľadu

Dizajnová predná maska Singleframe integruje podsvietený znak Audi, ako aj LED prvky, ktoré vytvárajú rôzne svetelné animácie. Zadná časť disponuje svetelným LED povrchom, ktorý sa tiahne po celej šírke vozidla. Pri zmene jazdného režimu, a teda aj zmene dĺžky rázvoru, sa mení taktiež dizajnový podpis Audi skysphere.

Audi

Obrazovka v interiéri je široká 141,5 cm a vysoká 18 cm. Je dominantným prvkom interiéru, ktorý je v režime autonómnej jazdu určený na spomenuté využívanie multimediálneho obsahu. V športovom režime, kedy vodič preberá riadenie nad autom, naopak slúži na zobrazovanie štandardných informácií. Klimatizácia sa po novom ovláda skrz malé dotykové plochy vo dverách.

Domovom tohto futuristického konceptu prekvapivo nie je Nemecko, ale slnečná Kalifornia. Koncept totiž vznikol v dizajnovom štúdiu Audi v Malibu. Jeho prezentácia preto prebehne za veľkou mlákou. Naživo si ho budú môcť prezrieť návštevníci Monterey Car Week už 13. augusta.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú