Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Elektromobilita „vyrobila“ automobilkám nový problém. S cieľom odlíšiť elektrické autá od tých klasických prišli mnohí výrobcovia s úplne novým názvoslovím. O pár rokov ale budú všetky vyrábané autá elektrické a ak by sa automobilky držali nových názvov, prakticky „zahodia“ všetky názvy ikonických modelov do koša.

Audi prichádza s riešením, ktoré ale momentálne pôsobí viac chaosu než osohu. Ako píše CarAndDriver, nemecká prémiová automobilka rezervuje párne čísla pre elektromobily, zatiaľ čo spaľováky dostanú čísla nepárne.

Doposiaľ Audi odlišovalo elektromobily od spaľovákov prívlastkom „e-tron“. Ten síce bude automobilka používať aj pri novom označovaní vozidiel, no modelov ako A5 e-tron, A7 e-tron či A3 e-tron sa nedočkáme.

Martin Katler/FonTech

Takisto sa ale nedočkáme populárnych spaľovákov A4 a A6, ktoré mnohí Slováci obľubovali najmä vo verzii Avant. Miesto toho bude nová spaľovacia Audi A4 označená ako Audi A5 a nová Audi A6 označená ako Audi A7. Chaotické? Podľa nás absolútne. Ak sa navyše pýtaš, čo bude s populárnymi športovejšie vyzerajúcimi modelmi, ktoré mali doposiaľ nepárne číslovanie, aj na túto otázku poznáme odpoveď.

Slovíčkarenie v podaní Audi

Audi bude v budúcnosti odlišovať športovejšie „kupé“ verzie prívlastkom Sportback. Koniec koncov, takéto niečo už môžeme vidieť pri elektrických modeloch Audi Q4 e-tron a novom Q8 e-tron. Súčasná spaľovacia Audi A4 teda bude v budúcnosti Audi A5, pričom verzia kombi by mohla dostať prívlastok Avant. Súčasná Audi A5 si číslovanie ponechá a dostane prívlastok Sportback.

Podobne to bude aj v prípade Audi A6, respektíve Audi A7. Rovnaké pravidlá pritom automobilka úplatní aj pri názvosloví SUV, ktoré majú miesto písmena A na začiatku písmeno Q.

Najbližšie sa v podaní nemeckej automobilky môžeme tešiť na elektrické SUV Audi Q6 e-tron, ktorý už prechádza finálnymi testami, píše AutoExpress. Audi tiež potvrdilo práce na najdostupnejšom modeli, ktorý bude hierarchicky posadený pod SUV Audi Q4 e-tron.

Audi

Zatiaľ však nevieme, či sa bude jednať o SUV, sedan alebo hatchback. Na základe nových pravidiel pomenovania modelov by ale mohol najlacnejší elektromobil Audi niesť označenie A2 e-tron, respektíve Q2 e-tron.

Jedno je však isté, Po roku 2035, kedy sa s najväčšou pravdepodobnosťou úplne zakáže predaj nových spaľovákov, zostanú nepárne čísla, ktoré sú teraz rezervované pre tento typ pohonu, voľné. Uvidíme, či potom Audi znova pristúpi k zmene názvov a či tieto čísla využije, alebo ich navždy nechá voľné „na pamiatku“ áut so spaľovacími motormi.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú