Trh s elektromobilmi dlho stagnoval. Potom však prišiel Elon Musk a predstavením Tesly ukázal, že elektrické autá môžu byť po stránke dizajnu pekné a nemusia mať dojazd len niekoľko málo desiatok kilometrov. 

Práve Tesle môžeme vďačiť za to, že dnes takmer každý výrobca automobilov má vo svojej ponuke aj elektrickú verziu. Kým dovtedy si takéto vozidlá kupovali len nadšenci a ochrancovia životného prostredia, dnes nad kúpou elektrického, prípadne hybridného vozidla rozmýšľa viac a viac ľudí. Na autosalóne v Los Angeles svoju elektrickú verziu automobilu predstavilo aj Audi a ide skutočne o skvost, ktorý môže priamo súperiť s Teslou Model S.

Ďalší člen rodiny e-tron

Len nedávno bolo svetu ukázané prvé elektrické SUV od Audi, ktorí vytvorilo novú modelovú radu e-tron. Do tejto, zatiaľ jednočlennej rodiny, pribudne už o niekoľko mesiacov ďalší model, pričom tentokrát pôjde o verziu sedan.

Koncept Audi e-tron GT bol len včera ukázaný na autosalóne v Los Angeles a už na prvý pohľad si ho každý musí zamilovať (okrem majiteľov BMW). Na prvý pohľad klasické auto v sebe ukrýva výlučne elektromotor, ktorý ponúka výkon 590 koní. Základná verzia by mala mať kapacitu batérie 90 kWh, pričom časom budú dostupné aj iné. Dojazd pri takejto kapacite je udávaný na 248 míľ, čiže približne 400 kilometrov. Zrýchlenie z 0-100 má e-tron GT za skvelých 3,5 sekundy. Maximálna rýchlosť bude obmedzená na 200 km/h.

Audi e-tron GT vychádza z väčšieho SUV e-tron, ktoré sa začne predávať v druhom štvrťroku 2019. Má 4 miesta pre pasažierov a subjektívne lepší mi príde aj dizajn interiéru vozidla, a to predovšetkým kokpitu. Ten je navrhnutý podľa aktuálnych trendov v automobilke a pôsobí to oveľa lepšie, než jeden veľký displej v prípade Tesly. Nechýbajú tiež fyzické tlačidlá na volante, ktoré sú v niektorých prípadoch nevyhnutné (napríklad ovládanie hlasitosti či tempomatu).

Prečítaj si tiež
Elektromobily na Slovensku čaká revolúcia. Štát má obrovský plán, ako ich dostať viac medzi ľudí

Audi sa tiež chváli, že ich vozidlo dokáže byť za použitia 800 voltovej nabíjačky nabité na 80 % kapacity už za 20 minút. Podobne rýchla nabíjačka bola predstavená pred niečo týždňov v Budči na strednom Slovensku. Čo sa týka samotnej ceny, tak tú automobilka zatiaľ neprezradila. No nakoľko Audi e-tron SUV začína na hranici 80 000 eur, podobnú cenovku, možno o čosi nižšiu, môžeme očakávať aj v prípade tohto modelu.

A ako sa tebe páči nový koncept Audi -etron GT? Dal by si mu prednosť pred Teslou, prípadne iným elektromobilom?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom