Podľa informácií CBC sa dvom americkým expertom podarilo na základe satelitných snímok spoločnosti Planet Labs identifikovať odpaľovaciu rampu novej zbrane Ruskej federácie, ktorá je súčasťou šiestich nových strategických zbraní odhalených v roku 2018 ruským „prezidentom“.

Ako ďalej vysvetľuje Interesting Engineering, táto zbraň je v skutočnosti strelou poháňanou jadrovou energiou, pričom je schopná niesť aj jadrovú hlavicu.

Netušíme čo dokáže

Táto nová ruská strategická zbraň nesie označenie 9M730 Bruvestnik a informácií o nej je pramálo, keďže si jej detaily Rusko dobre stráži. Samotná strela má na dĺžku 12 metrov, je poháňaná jadrovou energiou, ktorá jej zabezpečuje dolet takmer 20 000 km. Pre medzikontinentálne balistické strely je takýto dolet bežný, avšak pre strelu s nízkou letovou hladinou ide o poriadny prelom.

NATO nazýva túto zbraň SSC-X-9 Skyfall a podľa tvrdení Ruska je schopná vyhnúť sa západným obranným systémom – Rusko však o svojich zbraniach tvrdilo mnoho a práve toto tvrdenie skutočne nemožno overiť. Keďže ale ide o strelu s nízkou letovou hladinou, je pravdepodobné, že je možné ju zostreliť. To ale závisí na ďalších vlastnostiach, ako je odolnosť voči radarom či rýchlosť, ktorou letí.

strela Irán
DARPA.mil

Teoreticky je možné zostrojiť strelu tak, aby ju radary detegovali príliš neskoro a aby ju rakety protivzdušnej obrany nedokázali dobehnúť. Pri vývoji takýchto zariadení je ale nutné počítať napríklad aj s tým, že vysokorýchlostný let atmosférou zásadne zahrieva samotný stroj, vyžaduje viac paliva a podobne. Čo presne sa ruským inžinierom podarilo dosiahnuť s jadrovou strelou na jadrový pohon však známe nie je.

Známa jadrová katastrofa

9M730 je známa aj katastrofou, ku ktorej došlo v roku 2019. Zomrieť pri nej vtedy malo až 5 zbraňových expertov, ktorí na projekte pracovali. Ako presne k nehode došlo jasné doteraz nie je, keďže Rusko, pochopiteľne, veľa detailov k tomuto incidentu neposkytlo.

Podobá sa na staré americké projekty

V skutočnosti nejde o prvú podobnú zbraň, ktorú ľudstvo vyvinulo. Spojené štáty v minulosti takisto experimentovali so strelami s jadrovým pohonom, ako je napríklad projekt Pluto. Na ňom pracovali USA v 60-tych rokoch a tepelný výkon dosahoval až 600 MW, pričom ako palivo používal motor vysoko obohatený oxid uránu.

Informácie z rôznych zdrojov opisujúce vlastnosti novej ruskej strely sa líšia, podľa všetkého je ale priveľká na to, aby mohla byť odpaľovaná z lietadiel ako sú Tu-160 a Tu-95. Pri štarte má merať až 12 metrov a počas letu „len“ 9 metrov a podľa expertov by mala mať táto strela počas celého letu rádioaktívne spaliny.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú