Herné handheldy sa po niekoľkoročnej odmlke vracajú opäť do módy a s pokrokom v technológiách sú výrobcovia schopní do malých zariadení napratať poriadnu dávku výkonu.
Kým ešte donedávna bola jedinou lákavou ručnou konzolou Switch od Nintenda, v posledných mesiacoch sa segment výrazne oživil a razom v ňom súperia aj ďalšie veľké ryby ako Valve so Steam Deckom alebo Logitech s G Cloud.
Narastajúcu ponuku handheldov 13. júna oficiálne rozšíri aj ROG Ally, za ktorým stojí ASUS so svojou dobre známou hernou divíziou Republic of Gamers. Výrobca svoju novinku odhalil iba v apríli tohto roka, pohľad na ROG Ally však budí rešpekt vo všetkých ohľadoch.
Nová konzola na trh prichádza so špičkovou špecifikáciou sľubujúcou brutálny výkon, skvelým displejom a operačným systémom Windows 11, vďaka ktorému hráči bez problémov spustia všetky herné služby a hry podporujúce PC. Príchod ROG Ally v hernom svete robí poriadne vlny a právom sa o ňom hovorí ako o zabijakovi úspešného Steam Deck a novom kráľovi handheldov. Je teda táto povesť oprávnená?
Prémiový vzhľad s množstvom silných detailov
ROG Ally je dostupný v bielom prevedení, čo nemusí sadnúť každému, štýl však konzole rozhodne uprieť nemožno. Okrem moderného vzhľadu okamžite po chytení do rúk príjemne prekvapí nízka hmotnosť – konzola patrí s váhou iba 608 g k najľahším na trhu.
Nový handheld aj napriek nízkej hmotnosti pôsobí objemne a pevne, jeho hrúbka predstavuje iba 2,1 cm, takže skvele padne do rúk. O to sa starajú aj zahnuté hrany na bočných stranách a naopak vyduté plochy na spodných okrajoch handheldu, ktoré zariadenie tvarujú presne do hráčskych rúk.
ROG Ally je v porovnaní so Steam Deckom užší, tenší aj ľahší, a to aj napriek tomu, že obe zariadenia sú vybavené 7-palcovým displejom. V prípade novinky od ASUS môžeme pri paneli hovoriť o špičke, keďže zariadenie je vybavené 120 Hz Full HD (1080p) displejom s technológiou FreeSync a slušným jasom 500 nitov. Herný panel jednoznačne patrí k jeho najsilnejším stránkam novinky, o tom ale trocha neskôr.
Telo tvorí tvrdený plast, ktorý nijak neuberá na prémiovom pocite pri používaní. Styčné plochy disponujú textúrovaným protišmykovým povrchom, čo platí aj pri štvorici spúšťačov na zadnej strane a páčkach umiestnených po stranách.
Základne oboch páčok navyše disponujú kruhovým RGB podsvietením, ktorého vlastnosti je možné nastaviť, prípadne úplne vypnúť. Ide o maličkosť, ktorá však okamžite upúta pozornosť a zároveň sa stáva poznávacím znakom prémiového handheldu.
Ergonomicky ROG Ally vyzerá ako širšia kópia ovládačov Xbox či od Nintenda s displejom uprostred. ASUS stavil na istotu a tento krok rozhodne chválim. Konzola vďaka dobre známemu dizajnu pôsobí familiárne, skvele sa drží aj ovláda.
Dizajnéri odviedli výbornú prácu aj pri distribúcii váhy. Zariadenie sa napriek masívnej konštrukcii dobre drží aj pri niekoľkohodinových maratónoch a pri testovaní som nikdy nemal potrebu ruky podopierať alebo meniť pri hraní polohu kvôli nepohodliu.
Výkonom sa vyrovná aj konzolám
Konštrukcia je zvládnutá výborne, dôležitejšie však je, čo ROG Ally skrýva pod kapotou, a v tomto smere konzola ohuruje. Hnacím motorom handheldu je nový APU procesor od AMD Ryzen Z1 Extreme. Založený je na architektúre Zen 4 s grafickým čipom RDNA 3 a s 8 jadrami, 16 vláknami.
Výrobca sľubuje, že ROG Ally sa s celkovým grafickým výkonom 8,6 teraflopu vyrovná aj moderným konzolám. Nemusí ísť len o silné reči, keďže maximálny výkon PS5 sa napríklad pohybuje tesne nad 10 teraflopmi. Vlastná skúsenosť ukázala, že ASUS nerobil nerealistické vyhlásenia a herný zážitok je pôsobivý takmer v každom smere – či sa však handheld vyrovná aj domácim konzolám vo veľkom záleží od konkrétneho titulu.
Okrem najmodernejšieho procesora s extrémnym výkonom tu ďalej tu máme 16GB RAM LPDDR5 s frekvenciou 6 400 MHz a SSD disk s kapacitou 256, respektíve 512 GB, v závislosti od ponúkanej verzie.
ROG Ally v kocke
- Procesor AMD Ryzen Z1/Z1 Extreme (AMD Radeon)
- 16 GB LPDDR5 RAM
- 256/512 GB SSD
- Windows 11 Home
- Slot na Micro-SD UHS II
- Slot ROG XG Mobile
- USB-C port
- 3,5 mm audio jack
- 7 palcový dotykový displej (17,78 cm) s rozlíšením 1920×1080, 120Hz
- Wi-Fi 6E
- Bluetooth 5.2
- 40 Wh batéria
- 65 W rýchlonabíjanie
- 280.4 x 111.2 x 21.2 mm
- 608 g
Pre hráčov sa určite oplatí siahnuť po verzii s objemnejším diskom, keďže približne 50 GB si konzola vyhradzuje pre potreby systému. Aj pri 512 GB verzii treba rátať s kompromismi a pamätať na to, že do novinky sa zmestí nanajvýš päť či šesť moderných AAA hier. Dobrou správou je, že kapacitu disku možno rozšíriť prostredníctvom SD karty UHS II.
Slot na SD kartu sa nachádza na vrchnej časti konzoly, pri ktorom hráči nájdu aj port na 3,5 mm audio jack, port ROG XG Mobile, a USB-C slot na 65 W nabíjanie. Ďalej na vrchnej strane možno nájsť tlačidlá na ovládanie hlasitosti a zapnutie konzoly, ktoré, mimochodom, podporuje aj senzor odtlačku prstov.
Snímač funguje spoľahlivo, aj keď pri prihlasovaní do systému som odtlačok príliš nevyužíval, keďže vykrúcanie palca na hornú stranu konzoly mi neprišlo úplne prirodzené. Je však príjemné túto možnosť prinajmenšom mať.
Windows robí zázraky, ale občas aj starosti
Poďme už k tomu najdôležitejšiemu, a to je samotný zážitok z používania a herná skúsenosť. Začnem prvou oblasťou, a teda základným používateľským zážitkom. Na rozdiel od konkurencie ROG Ally prichádza s operačným systémom Windows 11, vďaka ktorému je konzola schopná rozbehať všetky hry určené aj na PC.
Masívnou výhodou ROG Ally je, že operačný systém nie je sústredený iba na jednu službu ako napríklad na Steam pri konkurenčnom Steam Decku, ale je odomknutý na všetky herné aplikácie, na ktoré si hráč spomenie. Steam, Epic, Game Pass, EA Play, Ubisoft+, to všetko a ešte viac ROG Ally podporuje. Nová konzola je z hľadiska podpory herných služieb bezprecedentná, dokonca umožňuje aj streamovanie hier napríklad cez Game Pass.
O správu stiahnutých titulov i herných služieb sa stará aplikácia Armoury Crate, ktorá sa automaticky spúšťa po štarte a herný obsah prehľadne kategorizuje. Zároveň je v nej možné detailne sa vyhrať s nastaveniami – od výkonu a nastavenia displeja či audia, profilov pre jednotlivé hry, až po ovládanie konzoly a prideľovanie skratiek v rýchlej ponuke.
ROG Ally akoby je softvérovo rozdelený na dve časti – hernú, ktorú primárne zastrešuje aplikácia Armoury Crate, a tú pre ďalšie využitie, kde už používateľ pracuje s Windows 11 Home.
Práve Windows robí z ROG Ally omnoho viac ako len bežné herné zariadenie. Používateľ za svoje peniaze dostane konzolu a výkonný počítač v jednom. ROG Ally je možné využívať aj ako tablet, prehliadač či prehrávač filmov, navyše podporuje pripojenie na externú obrazovku, kde po pripojení myši a klávesnice už naozaj plnohodnotne zastúpi aj počítač, a to na hernú aj kancelársku prácu.
Herná skúsenosť je famózna
Samotné hranie na ROG Ally je vo všetkých smeroch skvelým a silne návykovým zážitkom. Počas týždňového testovania som vyskúšal viacero graficky náročných titulov, s ktorými si konzola bez problémov poradila, a to aj bez veľkých kompromisov.
Assassin’s Creed Valhalla konzola zvládne na vysokých nastaveniach pri 1080p a 30 fps, pri hraní Forza 5 som na nízkych grafických nastaveniach z novinky dostal 70 snímok za sekundu pri FullHD rozlíšení, čo je veľmi slušné. Možnosti nastavenia sú bohaté a aplikujú sa behom sekundy, pri každom titule je vďaka bočnému panelu možné dynamicky meniť obmedzenie snímkovania alebo striedať medzi rozlíšením 1080p a 720p.
Farby na displeji sú sýte a rozlíšenie bohato dostačujúce, viackrát som pri hraní dokonca siahol po najnižšom rozlíšení 720p pri vyšších fps. Hranie nekazia lagy ani žiadne dramatické poklesy snímkovania, dokonca ani pri rýchlych a graficky náročných tituloch.
Pri hraní na ROG Ally platí to isté ako pri PC – keď konzola titul graficky nezvláda, používateľ to spozná podľa neskorých reakcií alebo screen tearingu a sám vie, že je treba grafické nároky znížiť, prípadne naopak zvýšiť režim výkonu.
Narovinu musím povedať, že ROG Ally ma v prvých hodinách hrania neprestával v dobrom udivovať. Výkon je brutálny, farebnosť obrazu a ostrosť panelu fenomenálna, ovládanie responzívne a intuitívne. Dokonca aj zvuk s podporou Dolby Atmos je dostatočne objemný na to, aby ma ani jediný raz nenapadlo pripojiť ku konzole slúchadlá.
Daň za výkon je batéria
Už krátko po zapnutí hry sa konzola začne zahrievať, čo je cítiť ako na displeji, tak aj na spodnej strane. O odvádzanie tepla sa stará chladiaci systém ROG Zero Gravity, ktorý využíva dva ventilátory s ultratenkými rebrami chladiča a tepelné trubice s vysokým trením.
Chladenie ROG Ally funguje bezchybne a spoľahlivo. Pri hraní som síce zahrievanie cítil, nikdy však nebolo nepríjemné. Platí to aj v situáciách, kedy konzola dostala poriadne zabrať a bolo evidentné, že vnútri je rozžeravená – nikdy som sa nedostal do extrému, že by som kvôli teplu musel hranie prerušiť.
Pochvala k dizajnérom putuje aj za tichý chod ventilátorov, ktoré som pri hraní vôbec neregistroval. Určite nie bez toho, aby som sa na ich chod vyložene sústredil.
K dispozícii je viacero režimov výkonu, ktoré sa prejavujú aj na hernom zážitku. Pochopiteľne platí, že vyšší výkon úmerne zvyšuje aj grafický zážitok, súbežne s ním ale priamo klesá aj kapacita batérie. Kto si potrpí na najvyššiu kvalitu obrazu, musí sa pripraviť na to, že pri najvyššom režime Turbo performance (40-50 W) bude musieť do hodiny znova nabíjať.
Podobne ako pri konkurenčných zariadeniach, ani pri ROG Ally nie je výdrž batérie žiadnym veľkým ternom. Pri hraní okolo 20 W a rozumných grafických kompromisoch v podobe obmedzenia snímkovania či nižšieho rozlíšenia sa výdrž batérie pri AAA tituloch pohybuje okolo dvoch hodín, a to aj pri využití FSR a RSR, ktoré umožňujú upscalovanie obrazu a šetria batériu.
Verdikt
Povesť ROG Ally ako najvýkonnejšieho handheldu a zabijaka Steam Decku je rozhodne oprávnená. Testovanie novej hračky od ASUS som si vyložene užíval a s výnimkou krátkej výdrže batérie a občasných problémov s operačným systémom sa na ROG Ally nedá povedať jediného zlého slova.
Konzola za rozumné peniaze ponúka brutálny výkon a fantastický zážitok, ktorý sa vďaka Windows rozširuje na prakticky všetky herné služby a aplikácie. Využitie ROG Ally s podporou Windows zároveň siaha omnoho ďalej ako len za samotné hranie a skrz možnosti pripojenia k externému monitoru sa rozprávame o plnohodnotnom hernom počítači.
Čítajte viac z kategórie: Hry
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
8/10
Teraz čítajú
Za menej peňazí už lepšie auto nekúpiš. Tento nový hybrid je dokonalý pre Slovákov (TEST)
RECENZIA: Z legendárneho „Géčka” spravili elektromobil. V teréne je famózny, na cestách ho zabila spotreba
Našli sme najlepšiu elektrickú dodávku. Na jedno nabitie prejde stovky kilometrov
Je ako Tarzan na steroidoch. Novinka zo sveta Spider-Mana je plná brutality, ale má problém (RECENZIA)
RECENZIA Padla nám z neho sánka. Volkswagen postavil dokonalú elektrickú náhradu za Passat
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Predlžuje život až o 60 %: Milionár Bryan Johnson vysadil kontroverzný doplnok. Robil mu vážne problémy
Rodinný ranč a večera pod krištáľovým lustrom. Toto je TOP 5 reštaurácií v Prešovskom kraji
Najchladnejšia zima za posledné roky: La Niña natiahne mrazy na našom území, varujú experti
Bitcoin na 150 000 dolároch určite nezastaví. Podľa analytika mieri podstatne vyššie
Šéf katastra Juraj Celler končí vo svojej funkcii. Niekto mi musel nabúrať účet, tvrdí
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
- Automobilky robili veľkú chybu: Francúzom stačil jeden model na elektrický prevrat, Nóri dokázali nemožné
- Nová vesmírna veľmoc chce dobyť vesmír. Za zlomok ceny dokážu to, čo USA a Čína za miliardy dolárov
- Ľudia na ňu takmer zabudli. Slávna automobilka znova ožíva, pripravuje dve špičkové autá
- Porušil legislatívu, tak ho rovno zabavili. V európskej krajine odobrali majiteľovi Teslu Cybertruck
-
- Nová vesmírna veľmoc chce dobyť vesmír. Za zlomok ceny dokážu to, čo USA a Čína za miliardy dolárov
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
- Porušil legislatívu, tak ho rovno zabavili. V európskej krajine odobrali majiteľovi Teslu Cybertruck
- Známa spoločnosť vyvinula prvý spaľovací motor s unikátnym palivom. Trvalo im to 3 roky, minuli 120 miliónov eur
- Majú suverénne najlepšiu optiku aj WiFi. Toto je najlepší poskytovateľ internetu na Slovensku
-
- Spoliehali sa na Rusov, teraz im hrozí nedostatok plynu. Európsky štát čelí „najprísnejším sankciám v histórii“
- Známa spoločnosť vyvinula prvý spaľovací motor s unikátnym palivom. Trvalo im to 3 roky, minuli 120 miliónov eur
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
- Milovaný Windows tento rok končí. Microsoft núti 400 miliónov ľudí, aby si kúpili nový počítač
- Nová vesmírna veľmoc chce dobyť vesmír. Za zlomok ceny dokážu to, čo USA a Čína za miliardy dolárov
Prevrat v medicíne: Šírenie Parkinsonovej choroby sa dá zastaviť, nový liek zachráni milióny ľudí
ChatGPT má skrytú „fintu“, o ktorej Slováci stále netušia. Zlepší ti kľúčovú vec (+návod)
Je teória strún skutočná? Výpočty vedcov prinášajú nádej, ktorá môže prepísať fyziku
Veľké otrasy vo vedeckom svete: Nový druh dávneho živočícha má byť len veľký podvod
Armáda USA dostane desivé vylepšenie. Nasadia AI technológie, ktoré budú vyhrávať vojny
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Predlžuje život až o 60 %: Milionár Bryan Johnson vysadil kontroverzný doplnok. Robil mu vážne problémy
Rodinný ranč a večera pod krištáľovým lustrom. Toto je TOP 5 reštaurácií v Prešovskom kraji
Najchladnejšia zima za posledné roky: La Niña natiahne mrazy na našom území, varujú experti
Bitcoin na 150 000 dolároch určite nezastaví. Podľa analytika mieri podstatne vyššie
Šéf katastra Juraj Celler končí vo svojej funkcii. Niekto mi musel nabúrať účet, tvrdí
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené