Tím odborníkov v oblasti astrofyziky a astronómie prišiel s teóriou, ako by bolo možné zhotoviť ešte ostrejšie obrázky čiernej diery. Ako informuje portál IFLscience, kľúčovým prvkom je zamerať sa na snímanie fotónových kruhov.

Astronómovia obsluhujúci najväčší teleskop na Zemi s názvom Event Horizon Telescope v apríli minulého roka poskytli vôbec prvú fotografiu čiernej diery. Event Horizon sa skladá z ôsmych samostatných teleskopov, ktoré sú rozmiestnené po celej Zemi, ten však napriek tomu dokázal zhotoviť obrázok čiernej diery vo veľmi nízkej kvalite.

Vedci však teraz prišli s možným riešením, ako kvalitu fotografie čiernej diery podstatne zvýšiť. Súčasná fotografia čiernej diery poskytuje iba náhľad do úplnej komplexnosti, ktorá by sa mala objaviť na akomkoľvek obrázku čiernej diery, informoval Michael Johnson, lektor v Centre pre astrofyziku.

Fotografia čiernej diery: EHT

Fotografia z apríla minulého roka zachytáva fotónový prstenec okolo čiernej diery. Gravitácia čiernej diery je tak vysoká, že umožňuje fotónom svetla obiehať okolo čiernej diery, čo vytvára viditeľné prstence svetla, informuje Futurism.

„Obrázok čiernej diery obsahuje vnorenú sériu prstencov, pričom každý z nich má približne rovnaký priemer. Každý nasledujúci prstenec sa však stáva pre pozorovateľa ostrejší, pretože jeho fotóny obiehajú čiernu dieru viackrát“, informoval Johnson.

Vnorené štruktúry prstencov sú však pre bežné teleskopy neviditeľné, no pre interferometre sú ale tieto signály veľmi jasné a silné, takže ich dokážu ľahko zaznamenať. Zatiaľ čo prvý obrázok čiernej diery vznikol spojením fotografií z niekoľkých ďalekohľadov rozmiestnených po celej Zemi, na snímanie vnútorných prstencov úplne stačí dvojica ďalekohľadov, ktoré sú však od seba dostatočne vzdialené.

EHT

Tento problém sa dá vyriešiť pomerne jednoduchým spôsobom – vyslaním ďalekohľadu na obežnú dráhu Zeme. Nedávno tím astronómov z Holandska navrhol vyslanie dvoch až troch teleskopov na obežnú dráhu, ktoré by podľa ich výpočtov mohli poskytnúť až 5-krát ostrejší obraz čiernej diery voči tomu, aký poskytla posledná fotografia.

Aktuálna situácia s rozšírenou pandémiou koronavírusu však pozastavila vývoj aj v tomto odvetví vedy. Kedy sa teda dočkáme prvých reálnych krokov k dosiahnutiu lepších fotografií čiernej diery, je teda otázne.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú