Okolo Zeme okrem rôznych druhov družíc a satelitov, ktoré zabezpečujú fungovanie GPS či internetu, lieta obrovské množstvo kozmického odpadu. Zvyšky zastaraných satelitov vyradených z prevádzky, kusy rakiet a dokonca aj jadrový odpad – to všetko obieha okolo Zeme. Astronauti z Medzinárodnej vesmírnej stanice do tejto zbierky v piatok nechtiac pridali ďalší kúsok – malé zrkadlo, o téme píše informuje Independent.

Koncom mája sa dvaja astronauti Behnken a Hurley, úspešne vylodili z kapsuly Crew Dragon na palubu ISS. Pridali sa k trojici astronautov, ktorých veliteľom je v súčasnosti Chris Cassidy z NASA.

Ten na ISS prišiel spolu s dvojicou ruských astronautov už 9. apríla, pričom všetci traja do rakety nastupovali rovno z prísnej karantény. Posádka však nezaháľa, pretože aj vo výške 400 kilometrov nad Zemou je vždy čo robiť.

Na fotografii sú astronauti zo 63. expedície na ISS. Zľava je to astronaut Chris Cassidy, v strede Anatoly Ivanishin a napravo Ivan Vagner. Zdroj: NASA

Medzinárodná vesmírna stanica slúži ako výskumné stredisko, v ktorom posádka vykonáva experimenty z biológie, fyziky a astronómie. Známe sú tiež výstupy astronautov do voľného vesmíru, pri ktorých vznikajú aj takéto nádherné zábery. Práve pri jednom z týchto výstupov stratil spomínaný veliteľ Cassidy svoje zrkadlo.

Keďže astronauti sú pri výstupe z pochopiteľných dôvodov k vesmírnej stanici pripútaní, niekedy jednoducho potrebujú lepší uhol pohľadu, a práve preto majú na obidvoch rukávoch pripevnené malé zrkadlá. Obidve majú rovnakú veľkosť 12,7 cm na výšku a 7,6 cm na šírku a spolu s bandážou, na ktorej je zrkadlo upevnené, neváži ani 50 gramov.

Takto vyzerá Moskva v noci z pohľadu na ISS. Zdroj: NASA/Flickr

Cassidy mal zrkadlo zrejme zle upevnené, vďaka čomu sa uvoľnilo hneď po tom, ako vystúpil z vesmírnej lode do otvoreného vesmíru. Podľa jeho slov sa od neho zrkadlo vzďaľovalo rýchlosťou 0,3 metra za sekundu, pričom NASA uviedla, že ani jeden z astronautov nebol nijako ohrozený.

Na výstupe sa okrem veliteľa misie zúčastnil aj Bob Behnken, ktorý svoje zrkadlo nestratil. Astronauti boli na prvej zo štyroch operácií v otvorenom vesmíre, ktorých cieľom je postupne dokončiť výmenu zastaraných batérií za nové lítium-iónové batérie. Minulé posádky od roku 2017 stihli na lodi vymeniť 18 zastaraných batérií a dvojica astronautov má dokopy vymeniť ešte šesť batérií.

NASA/Flickr

Cassidy a Behnken budú na operácii spolupracovať aj počas júla, pričom v auguste by sa Behnken spolu s kolegom Hurleym mali vrátiť v kapsule Crew Dragon späť na Zem. Definitívny termín zatiaľ nie je stanovený. Viac o tejto misii si môžeš prečítať v tomto článku.

Na otázku, prečo boli astronauti za takmer štyri roky schopní vymeniť len osemnásť batérií, existuje pomerne jednoduchá odpoveď – je to skutočne namáhavá práca. Každá batéria má totiž meter na výšku a meter na šírku a váži vyše 180 kilogramov, informuje portál Business Insider.

Nové batérie sú pre ISS nevyhnutné, keďže  zabezpečujú kľúčovú energiu potrebnú pre vesmírnu stanicu. Tá energiu  využíva počas toho, ako prechádza ponad nočnú stranu Zeme. NASA tvrdí, že nové batérie by mali vesmírnej stanici vydržať až do plánovaného ukončenia jej aktívnej prevádzky v roku 2030.

Vo videu nižšie si môžeš pozrieť záznam výstupu do vesmíru, počas ktorého Chris Cassidy stratil jedno zo svojich zrkadiel.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú