Niekoľkonásobný astronaut NASA, Scott Kelly, zúri. Dôvodom je Rusko a jeho vyhrážky týkajúce sa sabotáže Medzinárodnej vesmírnej stanice, najväčšieho medzinárodného projektu vo vesmíre, o téme píše Futurism. Rusko medzitým pokračuje v izolácii, ktorá sa týka aj jeho vesmírneho programu a zamestnancov vesmírnej agentúry.

„Zveril som im svoj život“

Astronaut Scott Kelly letel do vesmíru celkovo štyrikrát ako na legendárnych Raketoplánoch (2x), tak aj na ruských raketách Sojuz (2x). Celkovo strávil vo vesmíre až 520 dní, pričom počas poslednej misie ostal na palube ISS až jeden celý rok.

„Poznal som ľudí z ruskej vesmírnej agentúry roky, mnohých z nich dlhšie ako dve desaťročia, veril som im. Doslova som im zveril svoj život,“ rozhorčoval sa sklamaný Kelly a podľa ABCNews dodal, že by sa mali Spojené štáty pripraviť najhoršie a dúfať v to najlepšie.

Posádka Raketoplánu pre misiu STS-118, Scott Kelly v strede. Zdroj: NASA

Scott Kelly sa v posledných dňoch nechal počuť aj pri kritike Dmitrija Rogozina, riaditeľa Roskosmu. Ten zverejnil video zakrývania zahraničných vlajok na rakete Sojuz, ktorá mala vyniesť do vesmíru komerčné satelity firmy OneWeb pre internetovú konšteláciu, ktorá má konkurovať sieti Starlink. Reakcia Kellyho na seba nenechala dlho čakať.

Slovná prestrelka

„Dimon, bez tých vlajok a zahraničného obchodu, ktorý prinášajú, je tvoj vesmírny program bezcenný. Možno si budeš môcť nájsť prácu v McDonald’s, ak bude v Rusku ešte existovať,“ reagoval Kelly v ruskom jazyku a použil neformálnu formu mena Dmitrij, ktorá, ako píše SPACE, riaditeľa Roskosmu nepotešila.

Rogozin slovnú paľbu opätoval ešte drsnejšie, Kellyho nazval blbcom a pohrozil, že bude smrť ISS jeho vinou. Tento tweet však následne zmazal a po ďalšej výmene slov „debatu“ zakončil ďalšími urážkami, ktoré nie sú v jeho prípade žiadnou novinkou.

Roskosmos

„Možno je tvoja demencia a agresivita výsledkom preťaženia a stresu zo štyroch vesmírnych letov. Pozývam ťa na prehliadku v Mozgovom inštitúte naše Federálnej medicínskej a biologickej agentúry,“ vyhlásil Rogozin. Tieto myšlienkové pochody sa pripisujú k rade ďalších, počas ktorých nazval modernejšie americké rakety „metlami“ a „trampolínami“ alebo dokonca povedal, že nevidí v opakovateľne použiteľných raketách žiadnu výhodu – s čím nesúhlasí azda ani jeden odborník.

Bojí sa úteku zamestnancov

Rusko si je na vládnej úrovni vedomé svojich prešľapov a vie, že je v ohrození aj jeho vesmírny program, ktorý sa po desaťročia radil medzi svetovú špičku a zo „zlatých“ čias Sovietskeho zväzu, kedy vznikla väčšina jeho raketovej techniky, ťaží dodnes.

Ako upozornil moskovský žurnalista Kamil Galeev, z krajiny utekajú špičkoví vedci a študenti dokonca aj do Uzbekistanu. Galeev následne upozorňuje na nové Rogozinove nariadenie, podľa ktorého je zamestnancom štátnej vesmírnej agentúry zakázané cestovať do zahraničia, keďže by sa pravdepodobne nevrátili.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú