Armáda Spojených štátov amerických, ako aj iné armády svetových mocností, neustále pracuje na vývoji nových technológií, ktoré nie sú vždy implementované len do zbraní. Táto armáda má totiž, ako upozorňuje portál Interesting Engineering, už čoskoro implementovať do svojich základní modulárne jadrové reaktory. Tie sa môžu čoskoro stať obrovským pomocníkom aj v civilnej infraštruktúre.

Majú mnoho výhod

Modulárne jadrové reaktory riešia hneď niekoľko problémov, pričom tými najväčšími sú financie a flexibilita. Stavba klasickej jadrovej elektrárne trvá dlho a je navyše nesmierne nákladná, avšak modulárne reaktory je možné vyrábať na jednom mieste, teda v továrni a následne ich dopravovať tam, kde sú potrebné. To zásadne znižuje cenu a zvyšuje flexibilitu takéhoto systému.

Práve flexibilitu chce v tomto prípade využiť armáda, ktorá má šancu získať spoľahlivý zdroj energie, ktorý je navyše pomerne výkonný. Ak projekt uspeje, do prevádzky sa môžu tieto reaktory dostať už niekedy okolo roku 2030 a navyše poskytnú bezemisnú tvorbu energie. To síce v prípade armády veľkú rolu nehrá, avšak využiť ich môže v blízkej budúcnosti aj civilná infraštruktúra.

Radiant Nuclear

Výkon požadovaných reaktorov sa má pohybovať od 3 do 10 MW a okrem armády je možné takéto zariadenia použiť napríklad počas rôznych prírodných katastrof, kedy niektoré oblasti stratia prístup k energii. Sieť môže dočasne na lokálnej úrovni poháňať takýto reaktor, pričom nie je vylúčené, že sa takýchto zariadení dočkáme aj na Slovensku.

Napriek kritike rastú

Kým Nemecko sa rozhodlo svoje jadrové elektrárne zavrieť, iné krajiny v nich vidia zásadnú výhodu a čistú energiu, vďaka čomu stavajú nové. Ideálnym príkladom je Poľsko, ktoré sa chystá pomocou americkej spoločnosti Westinghouse vybudovať svoju prvú atómovú elektráreň s reaktorom AP1000.

Nové jadrové elektrárne

Vláda SR už prejavila záujem o rozširovanie jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach, ktorá dostane nové reaktory, avšak na našom území môžu pribudnúť aj modulárne reaktory. Nedávno sa podarilo vytypovať vhodné lokality, na ktorých by tieto malé reaktory známe aj ako MMR mohli byť vybudované. Presnejšie štát vytypoval Mochovce a Jaslovské Bohunice, kde sa nachádzajú aj dobre známe veľké jadrové elektrárne, ale tiež areál v závode v Novákoch, vo Vojanoch či v hute U. S. Steel Košice.

Spoločnosť JAVYS sa navyše koncom apríla stala členom Európskej priemyselnej aliancie pre malé modulárne reaktory (Small Modular Reactors – SMR). Cieľom aliancie je uľahčiť a urýchliť výskum, vývoj a nasadenie malých modulárnych reaktorov v Európe po roku 2030.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú