Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Európska vesmírna agentúra (ESA) sa chystá na inauguračnú misiu najnovšej rakety Ariane 6, ktorá definitívne nahradí Ariane 5, ktorá fungovala takmer 30 rokov a vyniesla do vesmíru množstvo ikonických sond, ako je napríklad aj Vesmírny teleskop Jamesa Webba. V porovnaní so svojim predchodcom má Ariane 6 priniesť ohromné zmeny a množstvo výhod, avšak v jednej zásadnej vlastnosti zaostáva za takmer celým svetom.

Prvého testu v podobe orbitálneho letu sa Ariane 6 dočká už 15. júna tohto roku, čo je však v porovnaní s ohromnou konkurenciou nesmierne neskoro. Ukazuje sa totiž zásadný nedostatok európskych rakiet, keďže ani najbližší nástupca Ariane 6 neprinesie opakovateľné použitie založené na pristávaní prvého stupňa. Kde sa stala chyba?

Príliš dlhý vývoj

Počiatočné práce na rakete Ariane 6 začali ešte v roku 2010, kedy sa o opakovateľne používateľných rakiet so schopnosťou dopravovať náklad na obežnú dráhu takmer nikomu v praxi ani len nesnívalo. Ako sa ale o niekoľko rokov ukázali, Európa mala byť v tomto smere oveľa inovatívnejšia, keďže sa americkej spoločnosti SpaceX a neskôr aj ďalším podarilo dokázať, že je možné túto metódu efektívne praktizovať.

ESA

Kvôli spôsobu akým Európska únia vyvíja svoje rakety a tiež kvôli samotnej konštrukcii Ariane 6 nebolo možné vykonať dodatočné úpravy, ktoré by umožnili opakované použitie. ESA miesto toho musela naďalej držať s raketou, ktorá je celá použitá len raz a aj keď je lacnejšia v porovnaní s predchodcom, nedokáže sa ani len porovnávať s modernou konkurenciou.

Uplynulo už približne 14 rokov a Ariane 6 sa ešte len teraz chystá na svoj prvý let do vesmíru, ktorý však musí byť bezchybný. Na palube totiž ponesie zariadenia viacerých firiem a inštitúcii, ako je napríklad NASA, samotná spoločnosť ArianeGroup, Lisbonská univerzity, TU Berlin a niekoľko ďalších. Aj keď sa so zlyhaním čiastočne počíta, znamenalo by katastrofu nielen pre samotných zákazníkov, ale predovšetkým pre EÚ a jej schopnosť vynášať do vesmíru vlastné družice.

Európa sa trpko prepočítala
Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú