Amerika je nazývaná aj „krajinou neobmedzených možností“ a s neobmedzenými možnosťami prichádzajú aj neobmedzené bizarnosti. Mnohokrát sme boli svedkami bizarných žalôb a vyšetrovaní a jedno také aktuálne postihlo aj Volkswagen. Nemeckú automobilku vyšetrujú tamojšie úrady kvôli údajnému prvoaprílovému žartu, kedy spoločnosť informovala spotrebiteľov, že svoj názov mení na Voltswagen. Na novinku upozornil portál The Verge.

Koncom marca svetové médiá začali húfne informovať o zmene názvu automobilky Volkswagen, ktorý mal v USA zmeniť na „Voltswagen“. Práve slovíčko „Volt“ malo evokovať nástup elektromobility, a teda aj novú éru pre svetovú automobilku.

NEPREHLIADNI
Nevydarený vtip? „Voltswagen“ ako nový názov VW bol iba aprílový žart

Samotný Volkswagen dokonca zašiel tak ďaleko, že dočasne zmenil aj názov svojho YouTube kanála a pridal niekoľko videí, ktoré naznačovali zmenu názvu automobilky.

Nevydarený vtip alebo skvelý marketing?

Ako sa nakoniec ukázalo, premenovanie automobilky Volkswagen na „Voltswagen“ bol iba prvoaprílový žart. Automobilka v USA vypustila tlačovú správu týkajúcu sa zmeny názvu, neskôr ju stiahla a následne hovorca vydal vyhlásenie, že išlo iba o vtip ku „dňu bláznov“. Paradoxom je, že 1. apríl ešte ani nebol, no ich žart už bol „prevalený“.

VW

Koniec koncov, kto vie, kde je pravda. Možno boli na zmenu názvu tak negatívne ohlasy, že sa nakoniec automobilka rozhodla od tohto kroku ustúpiť a celú situáciu zvalila na to, že išlo iba o vtip. Ako píše Wall Street Journal, predovšetkým malo ísť o marketingovú kampaň k novému elektrickému modelu ID.4. Čiastočne to dáva logiku, ak by s týmto nápadom prišla automobilka až 1. apríla, každému by bolo jasné, že ide o vtip a celej veci by sa tak nevenovalo toľko pozornosti.

Úradom sa však toto konanie nepozdáva

Americká komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) však tento čin začala vyšetrovať. Zaujíma ich, ako tento „vtip“ ovplyvnil ceny akcií spoločnosti a či tak automobilka nejakým spôsobom neporušila zákony o cenných papieroch.

V jednom momente po tomto oznámení totiž ceny akcií vyleteli nahor o viac ako 12 %, čo pri trhovej hodnote nemeckej automobilky znamená čiastku niekoľkých miliárd eur. Nie je však jasné, čo presne komisia vyšetruje a aké zákony by vlastne týmto vtipom mohla porušiť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú