Kalifornská spoločnosť minulý rok prekvapila všetkých svojich fanúšikov novým iPhonom, ktorý reprezentoval jej budúce smerovanie na najbližšie roky. Dôkazom toho sú aj najnovšie modely Apple smartfónov, obzvlášť model Xs, ktorý si od svojho predchodcu toho zobral mnoho. Predstavenie iPhonu Xs bolo klincom do rakvy pre výročný iPhone X, ktorý sa už v ponuke Apple neobjavuje, aby neovplyvnil žiadané predajné čísla.

iPhone X bol v minulom roku skutočne revolučným Apple smartfónom, ktorý ako prvý priniesol mnoho inovácií. Bol to práve tento model spoločnosti, ktorý ako prvý dostal bezrámikový displej a ako prvý tiež priniesol výrez displeja s funkciou Face ID. Nový dizajn a mnohé vylepšenia ho predurčili k úspechu, ktorým sa Apple pýšil aj počas prezentácie tohtoročných iPhonov. Ich dizajnová stránka zrejme neprekvapila nikoho. Nový iPhone Xs Max je zväčšeným súrodencom iPhonu Xs, ktorý má toho s iPhonom X mnoho spoločného.

Lacnejší iPhone X nebude

Rovnaký dizajn, rovnaký výrez a Face ID, duálny 12 MPx fotoaparát či bezrámikový displej robia z týchto dvoch generácií Apple smartfónov takmer identické dvojičky. Pár rozdielov sa však samozrejme nájde. Výrobca napríklad vylepšil vodeodolnosť a iPhonu Xs priniesol aj nový procesor A12 Bionic s ešte vyšším výkonom vďaka 7 nm výrobnej technológii. Dostalo sa tiež na nové možnosti duálneho fotoaparátu a vylepšenú autorizáciu rozpoznaním tváre používateľa. Tieto zmeny sú však pre mnohých zákazníkov zanedbateľné, a to najmä, ak by Apple po predstavení iPhonu Xs zlacnil jeho predchodcu.

Nenechaj si ujsť
Apple dal zbohom aj posledným modelom s 3,5 mm jackom

Tento krok však nanešťastie spoločnosť neurobila. Výročný smartfón Applu totiž mohol nižšou cenou ohroziť predaje svojho nástupcu. Pokiaľ by firma predávala minuloročnú „desiatku“ o 100 € lacnejšie, viacerí zákazníci by ju uprednostnili pred kúpou iPhonu Xs. Práve tomu chcel kalifornský gigant zabrániť. Správy o zrušení predaja sa však objavili ešte pred pár mesiacmi. Vtedy známy analytik, Ming-Chi Kuo, predpovedal, že spoločnosť radšej prestane svoj iPhone X predávať ako by ho mala zlacniť.

Ak by tento kúsok ostal na trhu aj naďalej, mohol by negatívnym spôsobom ovplyvniť predaje iPhonu Xs, od ktorého si Apple sľubuje ešte viac. Kto by si totiž kúpil nový iPhone Xs, keď môže mať lacnejší a takmer rovnaký iPhone X? Apple si týmto spôsobom chcel tiež udržať svoje meno a hodnotu, ktorá neustále stúpa. Zároveň by zlacňovanie ovplyvnilo predajnú cenu tohto kúsku pri predaji z druhej ruky. Majitelia by ho totiž museli predať za nižšiu sumu. Miesto spôsobovania zmätku tak Apple radšej predaj iPhonu X ukončil a nadobro ho nahradil iPhonom Xs.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom