Počas premiéry nových iPhonov mnohí čakali príchod lacnejšej verzie, ktorá zapĺňala titulky článkov už mesiace vopred a nakoniec sa predsa len ukázala. Spoločnosť však jej dostupnosť odložila až do konca októbra, teda pár týždňov po tom, čo príde na trh drahší iPhone Xs a Xs Max. Rozhodnutie Apple posunúť spustenie predaja iPhonu Xr má svoje odôvodnenie a nemusí ísť práve o doteraz spomínané problémy s výrezom jeho LCD displeja.

Prvé správy o odložení predaja iPhonu Xr sa objavili ešte pred pár mesiacmi, kedy bol známy ako iPhone 9. Mnohé zdroje túto situáciu odôvodňovali problémami s výrobou LCD obrazovky s výrezom displeja, vôkol ktorého malo unikať svetlo. Každá minca má dve strany a rovnako je tomu aj pri tvrdeniach spoločnosti, ktorá mohla mať na oneskorený príchod iPhonu Xr iné pádne dôvody.

Apple zmenil taktiku

Pokiaľ si spomenieme na minuloročné predstavenie iPhonu 8, 8 Plus a výročného iPhonu X, zistíme, že tento rok sa karta obrátila. Kým v roku 2017 boli zákazníkom najskôr ponúknuté prvé dva spomínané iPhony, revolučná „desiatka“ si dala poriadne na čas a pulty predajní začala obsadzovať až začiatkom novembra. Teraz si však záujemcovia môžu najskôr kúpiť drahší iPhone Xs a iPhone Xs Max, pričom dostupnejší iPhone Xr bude pár týždňov meškať, teda konkrétne do 26. októbra. Prvé kusy tohto modelu dorazia k zákazníkom takmer 6 týždňov po premiére, za čo však mala byť vinná výroba LCD displeja s výrezom.

Nenechaj si ujsť
Známy YouTuber si podal nový iPhone XR. Problémom je funkcia, ktorú mal už iPhone 4

Americký Wall Street Journal problém nevidí vo výrobe tohto panela, ale v predajnej a cenovej politike Applu. Kalifornský gigant totiž mohol zdržať príchod iPhonu Xr na trh o dlhší čas kvôli tomu, že by mohol ohroziť dobré predaje drahších tohtoročných iPhonov. Nižšia cena za tento model by mohla prémiovému iPhonu Xs a Xs Max skaziť úspech. Ak by sa medzi zákazníkmi rozmohol dostupnejší Apple smartfón viac ako jeho drahší súrodenci, vo výsledku by tiež mohla klesnúť priemerná predajná cena iPhonov. Tá aktuálne činí až 633 €. Budúci rok sa však má táto suma ešte viac navýšiť a môže sa vyšplhať až na 650 €.

Najväčší úspech má zožať iPhone Xr

Teraz však môže Apple naschvál zdržiavať, aby mohol vyšvihnúť priemernú predajnú cenu iPhonov s novými modelmi ešte vyššie tesne predtým než mu v októbri začne nový fiškálny rok. Počas neho má podľa Wall Street táto suma narásť o celých 6 %. Práve tieto dôvody môžu stáť za tým, prečo sa iPhonu Xr dočkáme až v závere budúceho mesiaca a dovtedy bude Apple zákazníkom ponúkať len drahšie modely.

Vo svoj dostupný smartfón však spoločnosť verí natoľko, že si z neho objednala vo výrobe až 38 miliónov kusov, čo je o 6 miliónov viac ako pri iPhone Xs Max. Z iPhonu Xs sa má pritom podľa dostupných informácií vyrobiť len 13 miliónov kusov. Práve najlacnejší a najväčší iPhone môžu byť predajným trhákmi spoločnosti, ktorá sa na nával riadne pripravila. Úspech všetkých nových modelov však odhalí až čas a záujem zákazníkov, ktorí si ale miesto drahých kúskov môžu radšej počkať na dostupnejší iPhone Xr.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú