Kalifornský gigant už dlhé roky čelí silnej kritike kvôli komplikovaným a neraz aj poriadne drahým servisným opravám svojich zariadení. Takéto obmedzovanie implementoval aj do iPhonov rôznymi spôsobmi, no teraz oficiálne mení svoje stanovisko. Smartfóny umožní ľuďom opraviť aj doma. Apple poskytne pre domácu opravu iPhonov aj Mac počítačov nielen originálne náhradné diely, ale tiež podrobný návod, informuje The Verge.

V priebehu rokov sa predstava domácej opravy smartfónov stávala čoraz vzdialenejšou. Nebolo to len tým, že boli konštrukcie týchto zariadení čoraz komplikovanejšie pre neskúseného používateľa, ale aj spôsob, akým výrobcovia obmedzili možnosti opravy tejto elektroniky mimo autorizovaných servisov.

Apple sprístupní ľuďom domácu opravu iPhonov a Macov

Ucelené konštrukcie bez možnosti otvorenia zadného krytu zabránili aj kedysi triviálnej výmene batérie, pri ktorej pred rokmi len málokto pomyslel na zásah servisného technika. To ale neskôr  zvýšilo náklady na opravu. Zdá sa však, že Apple ide opäť opačným smerom ako väčšina konkurencie a svojim zákazníkom umožní opraviť si iPhone aj v domácom prostredí bez nutnosti navštíviť servis.

Má to ale háčik. Do tohto nového programu Self Service Repair, v ktorom Apple poskytne ľuďom náhradné diely aj s návodom, nebudú zahrnuté spočiatku staré generácie produktov. Práve u nich sa postupom času objavuje väčšia potreba servisného zásahu napríklad pri výmene zdegradovanej batérie. Apple totiž  plánuje týmto spôsobom podporiť domácu opravu v prípade iPhonov 12, iPhonov 13 a neskôr počítačov Mac s procesorom M1.

Staršie generácie týchto zariadení tak sprvu nedostanú žiaden oficiálny návod, aby ich používateľ dokázal opraviť aj bez servisu. Pri podporovaných produktoch však Apple umožní doma vymeniť napríklad celú obrazovku, batériu či fotoaparát s pomocou originálnych náhradných súčiastok.

Navyše, používateľ bude môcť vrátiť starý komponent na recykláciu, za čo dostane od Apple späť menší kredit. Týmto spôsobom spoločnosť ustupuje novému návrhu zákona, ktorý chce presadiť právo na opravu zariadení.

NEPREHLIADNI
Apple spravil nezvyčajný krok kvôli zákonom. V európskej krajine už zobrazuje skóre opraviteľnosti iPhonov a MacBookov

Zatiaľ ponúkne len originálne diely

Servisný program pre domácu opravu produktov Apple spustí začiatkom budúceho roka v Spojených štátoch s tým, že postupom času sa rozšíri aj do ďalších krajín. Presnejšie detaily k rozšíreniu programu zatiaľ nie sú známe. Napriek tomu však firma informuje, že program je určený pre „technikov so znalosťami a skúsenosťami pri oprave elektroniky“, čím sa aj naďalej snaží presmerovať neskúseného používateľa do servisu.

Výhodou ale bude, že aj keď sa používateľ pustí do opravy zariadenia bez servisu v domácich podmienkach, nestratí záruku. To bude platiť v prípade úspešnej opravy a pri poškodení počas takéhoto zásahu mu už Apple nemusí záruku akceptovať.

Freepik

Pre účely takýchto opráv plánuje gigant predávať vyše 200 originálnych náhradných dielov, nástrojov a samozrejme poskytne aj manuál. Či sa do ponuky dostanú aj neoriginálne náhradné diely nie je známe. Apple by však pravdepodobne nepodporil využitie komponentov tretích strán vo svojich produktoch.

Spoločnosť vyšla v ústrety používateľom aj v prípade nových iPhonov 13, ktoré boli kritizované kvôli samotnému displeju. Spočiatku totiž Apple pri neodbornej výmene displeja zablokoval celé overenie tvárou Face ID. V novej aktualizácii sa to má zmeniť a aj po výmene obrazovky bude systém opäť plne funkčný.

A hoci vyzerá krok Apple na prvý pohľad ako „revolúcia“ v domácich opravách jeho produktov, nejde o žiadne prelomové rozhodnutie, ale len akýsi ústupok pred vyššie spomenutým právom na opravu, ktoré začína platiť aj v európskom priestore, no zatiaľ sa netýka smartfónov. Okrem toho si Apple spravil aj perfektné PR, ktoré pravdepodobne budú nasledovať aj ďalší konkurenti.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú