V auguste 2019 Apple oznámil nový program pre nezávislých poskytovateľov opráv, ktorý poskytuje neautorizovaným servisom originálne náhradné diely, nástroje, príručky na opravu a školenia poskytované autorizovaným poskytovateľom služieb spoločnosti Apple, uvádza portál MacRumors. Tie ale musia podpísať zmluvu, na základe ktorej má gigant právo na viacero úkonov, ktoré nie sú pre nich úplne výhodné.

Apple v minulosti bojoval proti neoficiálnym strediskám a vyhradzoval si právo takto presadzovať svojich obchodných partnerov. Zákony o práve na opravu v USA ale žiadali, aby spoločnosť Apple poskytla diely, príručky a ďalšie informácie, ktoré umožnia opravy v ľubovoľnom servise. Gigant z Kalifornie sa tak rozhodol presadiť zákony vlastným programom.

Fixservis

Riešenie Applu sa nazýva Repair Provider Program (Program nezávislých poskytovateľov opráv), do ktorého sa môžu pridružiť aj nezávislé opravovne, avšak musia podpísať zmluvu a  dodržiavať pravidlá pripravené samotným Applom, ktoré sú aj podľa právnikov „pritiahnuté za vlasy“.

Známy server MotherBoard získal niektoré klauzuly tejto zmluvy, podľa ktorých musia partneri programu súhlasiť s neohlásenými auditmi aj kontrolami či náhodou nepoužívajú nepovolené a neoriginálne komponenty. Prípadné zistenia môžu viesť k vysokým pokutám.

Ak aj nastane situácia, že partner od dohody odstúpi, Apple si vyhradzuje právo takéto neohlásené inšpekcie vykonávať ešte ďalších päť rokov od jej ukončenia. Gigant bude žiadať od partnerov aj pravidelné poskytovanie informácií o svojich zákazníkoch, vrátane mien, telefónnych čísiel a adries.

Zákazníci, ktorí dostanú servis od nezávislej opravovne, musia podpísať potvrdenie, v ktorom chápu, že nedostávajú opravu od autorizovaného servisu Apple a spoločnosť Apple nebude zárukou poskytnutej opravy.

Servisy, ktoré porušia pravidlá Apple, môžu byť nútené zaplatiť za každú transakciu počas obdobia auditu až  1000 dolárov. Samotný Apple sa ku konkrétnym otázkam oficiálne nevyjadril. Poskytol len krátke vyjadrenie, v ktorom hovorí, že svojim zákazníkom poskytuje viac možností a miest na bezpečné a spoľahlivé opravy.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom