Po týždni od prvého tohtoročného eventu prichádza Apple aj s novými aktualizáciami pre svoje zariadenia. Vo všetkých prípadoch sa dočkajú vylepšení aj podporované hodinky Apple Watch, či taká Apple TV. Omnoho väčší význam však prináša nový update pre iPhony a iPady, kde implementuje dlho očakávanú zmenu, proti ktorej Facebook bojoval dlhé mesiace.

Apple práve vydal jednu z najdôležitejších aktualizácií

Práve iPadOS 14.5 a iOS 14.5 tak predstavujú jednu z najvýznamnejších aktualizácií v poslednom čase. (Samozrejme nerátame prechod z iOS 13 na iOS 14). Nové updaty vypustil Apple dnes v podvečerných hodinách pre všetkých používateľov s podporovanými zariadeniami. My sa však budeme sústrediť primárne na nový iOS/iPadOS 14.5. Prečo?

Je tomu už polroka, čo sa objavili prvé správy o zavedení novej funkcie, ktorá bude mať značný dopad aj na najväčšiu sociálnu sieť sveta – Facebook. Tá sa proti zmene vehementne bránila a vplyv jej integrácie do Apple smartfónov a tabletov dokonca popísala aj v tlačených novinách, čo v dnešnej dobe nebýva vôbec zvykom.

Prečo má iOS 14.5 tak veľký význam?

Vráťme sa však späť do prítomnosti. Aktualizácia iOS 14.5 a iPadOS 14.5 má veľkosť zhruba 1,19 GB v závislosti od konkrétneho modelu iPhonu alebo iPadu. Stiahnuť si ju môžu všetci používatelia podporovaných zariadení.

Hoci po update zariadení nemusí byť zmena na prvý pohľad viditeľná, ukážeme ti, že má skutočne obrovský význam. Apple totiž vývojárom „zatrhne“ zbieranie dát prostredníctvom identifikátora IDFA (špecifické ID číslo, vďaka ktorému mohli posielať ľuďom cielené reklamy).

Identifikátor IFDA poskytoval dáta a informácie o zariadení po každom nainštalovaní aplikácie. Nový SKAdNetwork by mal o odosielaní takýchto dát a sledovaní počas používania rozhodnúť používateľ po inštalácii každej aplikácie.

V praxi to bude znamenať, že práve používateľ dostane väčšiu kontrolu nad svojim súkromím a môže zabrániť sledovaniu aplikáciami mimo ich platforiem, teda pri používaní iPhonu vo chvíľach, kedy konkrétnu aplikáciu nevyužívajú, no tá napriek tomu o nich zbiera dáta.

Miesto odosielania dát cez identifikátor IDFA, čo môže odhaliť ID zariadenia a ďalšie citlivé údaje, majú údaje prechádzať priamo cez Apple a ten by mal následne marketing informovať o úspešnosti reklám. Pre tento súbor zmien bol pripravený pre vývojárov súbor pravidiel označený ako ATT (App Tracking Transparency).

Facebook sa však snažil ľudí presvedčiť, aby mu takéto povolenie na sledovanie aj mimo jeho platformy predsa len udelili. Pokiaľ by to zamietli, množstvo reklám sa nezníži, no nebudú personalizované, tzn., že nebudú prispôsobené záujmom používateľa.

NEPREHLIADNI
Prečo by mali Slováci udeliť Facebooku povolenie na „sledovanie“? Odborník prezradil detaily

V skutočnosti by možno používatelia potrebovali trošku edukovať v tom, že zber ich používateľských dát neznamená, že niekto im pozerá cez okno do domácnosti. V drvivej väčšine prípadov naozaj iba o skvalitnenie ich používateľskej skúsenosti,“ vyjadril sa pre FonTech.sk Tony Dúbravec, marketér so zameraním na sociálne siete.

Samozrejme však platí, že nová zmena v oblasti súkromia a sledovania aktivity mimo aplikácií sa netýka len Facebooku, ale aj všetkých ostatných aplikácií, ktoré používatelia iPhonov a iPadov využívajú. Kde teda spomenutú novinku v nastaveniach nájdeš?

Kde nájdeme žiadosť o sledovanie aplikáciami:

A k akým aktivitám budú vlastne aplikácie potrebovať povolenie? Nuž, po zapnutí novej funkcie bude vyžadované, aby aplikácie získali súhlas,pokiaľ chcú sledovať lokalizáciu zariadenia a zdieľať ju, spolu s emailovými adresami používateľa, s tretími stranami.

Zobraziť celú galériu (3)
Obmedzenie fungovania funkcie Sledovanie v prípade vypnutej Osobnej reklamy po update na iOS 14.5.

Povolenie bude nutné aj v prípade zobrazovania cielených reklám na základe získaných dát o používateľovi (spomenuté vyššie) a ďalších prípadoch, ktoré sú spojené so zdieľaním používateľských dát zbieraných mimo priestor používanej aplikácie.

Ak je ale funkcia vypnutá, systém zablokuje sledovanie aplikáciami aj bez ich opýtania. V praxi to teda znamená, že hoci nejde v niektorých prípadoch funkcia na Slovensku aktivovať manuálne, ale je natívne vypnutá, Apple by mal automaticky blokovať sledovanie aplikáciami aj bez toho, aby od používateľa potrebovali súhlas alebo zamietnutie.

NEPREHLIADNI
Apple chce dať ľuďom lepšie súkromie. Vývojári aplikácií však hľadajú agresívnejší spôsob, ako ťa sledovať

Od 26. apríla musí nové pravidlá ATT (viď vyššie) spĺňať každá aplikácia pre iPhony a iPady. Okrem tohto nového nastavenia súkromia však iOS/iPadOS 14.5 prináša aj celý rad iných nových zmien. Krátky prehľad nájdeš v priloženom zozname.

Novinky v iOS 14.5:

  • Odomykanie iPhonu s Face ID pomocou hodiniek Apple Watch (výhoda pri nosení rúška)
  • Nové hlasy pre asistenta Siri (po novom je sú na výber 4 hlasy, vrátane mužských)
  • Pridaná podpora pre AirTag v aplikácii Nájsť (Find My) + podpora pre zariadenia tretích strán
  • Odomknutá podpora 5G pre DualSIM režim (5G je možné využiť na eSIM aj na klasickej SIM karte súčasne)
  • Podpora pre herné ovládače (PS 5 a Xbox Series X)
  • 217 nových emoji
  • Nahlasovanie nehôd, zápch a rýchlostných kontrol v aplikácii Mapy (na Slovensku nedostupné)
  • Nastavenie vlastného predvoleného prehrávača hudby
  • Kalibrácia batérie pre iPhone 11, iPhone 11 Pro a iPhone 11 Pro Max (po aktivácii niekoľko dní/týždňov prebieha kalibrácia pre prepočítanie kapacity batérie – vo výsledku sa môže „Zdravie batérie“ zvýšiť/znížiť)
  • Bezpečné sufrovanie v Safari (prehliadač upozorní na nebezpečné stránky)
  • Nový firmware pre modem (pre zlepšenie konektivity)
  • Ďalšie zmeny v aplikácii Pripomienky, Translator, Apple Music, Podcasty

Novinky v iPadOS 14.5:

  • Zahŕňajú rovnaké zmeny ako iOS 14.5
  • Pridané vyhľadávanie emoji
  • Scribble podporuje viac jazykov (slovenčina medzi nimi nie je)
  • Pridané horizontálne otočenie obrazovky pri zapnutí iPadu
  • Bezpečnostná zmena pre Smart Folio klávesnicu (po zatvorení dôjde k vypnutiu vstavaného mikrofónu kvôli bezpečnosti)

Čítajte viac z kategórie: Smartfóny

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú