Technologický gigant oznámil, že prepuknutie vírusu a s ním spojené obmedzenie výroby v Číne môže mať za následok nedostatočné množstvo iPhonov. Apple zároveň varuje investorov, že nebudú dosiahnuté plánované štvrťročné zisky, informuje Daily Mail.

Kalifornská spoločnosť v pondelok vo svojej tlačovej správe uviedla, že „všetky továrne, kde sa vyrába iPhone sa nachádzajú mimo provincie Hubei – a hoci sa všetky znovu otvorili – ich produkcia sa zvyšuje pomalšie, ako sme očakávali“. Prvoradou prioritou Apple je aj naďalej zdravie a pohoda každého človeka, ktorý pomáha vytvárať ich produkty.

V tomto štvrťroku sa očakával príjem až 67 miliárd dolárov, no jeho dosiahnutie je nereálne aj z dôvodu klesajúceho dopytu po iPhonoch v Číne, nakoľko mnohé z 42 maloobchodných predajní Apple sú stále zatvorené alebo ich prevádzková doba je obmedzená s veľmi nízkou návštevnosťou zákazníkov. Dopyt mimo Číny je však silný a v súlade s očakávaniami.

Začiatkom tohto mesiaca Ming-Chi Kuo, analytik spoločnosti TF International Securities, očakával, že Apple bude kvôli prepuknutiu koronavírusu prinútený znížiť zásielky iPhonov o 10 %, píše The Guardian. Apple však nezverejňuje, koľko iPhonov dodáva každý štvrťrok, ale Kuo odhaduje, že v prvom štvrťroku minulého roka to bolo približne 38 miliónov kusov.

Prečítaj si aj
Počet obetí koronavírusu neustále stúpa. Ďalšia európska krajina potvrdila prípad nákazy

Ako tvrdí BBC, podľa analytikov môže vírus v prvom štvrťroku v Číne, ktorý predstavuje najväčší trh so zariadeniami na svete, znížiť dopyt po smartfónoch až o polovicu. Automobilový priemysel je ďalším odvetvím, ktorý bol ovplyvnený prerušením výroby v Číne. Minulý týždeň výrobca ťažkých strojov JCB uviedol, že v Spojenom kráľovstve znižuje výrobu z dôvodu nedostatku komponentov z Číny.

Napriek nádeji, že továrne a obchody sa pomaly vracajú do normálnych koľají, varovanie Apple zdôrazňuje vážne ovplyvnenie čínskej ekonomiky koronavírusom. Vedúca Medzinárodného menového fondu, Kristalina Georgieva, uviedla, že ekonomický dopad vírusu je značne neistý.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom