V poslednom čase medzi majiteľmi iPhonov kolujú reči, že Apple s predstavením nového modelu úmyselne spomalí tie staršie. Po premiére nového smartfónu z Cupertina zaznemanáva Google vyhľadávač nárast hľadania výrazu „pomalý iPhone“. Napriek tomu, že sa majiteľom starších iPhonov môžu zdať ich zariadenia pomalšie, opak je pravdou, čo potvrdili aj benchmarkové testy. 

V starostlivosti o zákazníkov patrí Apple k jedným z najlepších a aj majitelia niekoľko rokov starých iPhonov dostavajú vždy nové aktualizácie. Tie prinášajú nové funkcie či rôzne bezpečnostné inovácie, ktoré majú pomôcť k ešte lepšiemu fungovaniu samotných smartfónov. Mnohým používateľom sa však po aktualizovaní na poslednú verziu iOS zdá, že výkon poklesol, respektíve už nie je taký ako kedysi. Takéto fámy sa v komunite šíria už nejaký ten čas a mnoho z nich im aj uverilo.

Vyvrátený mýtus

Za touto konšpiráciou má byť snaha Apple donútiť svojich verných, aby si zaobstarali najnovší iPhone, ktorý je o poznanie výkonnejší ako ich starší model. Sú však tieto špekulácie pravdivé alebo ide len o výmysel? Na celú situáciu sa pozrela spoločnosť Futuremark, ktorá je známa benchmarkovými testami skúmajúcimi výkon a schopnosti smartfónov. Výskumníci si na paškál zobrali až 100 000 iPhonov, u ktorých zisťovali rýchlosť a procesy pri jednotlivých verziách systému iOS 9, iOS 10 a iOS 11. Dáta boli zbierané od iPhonu 5S. Samozrejme sa nezabudlo ani na novšie kúsky a z testovania tak nevypadol ani iPhone 6, 6S či iPhone 7.

Na preskúmanie výkonu procesora a grafického akcelerátora slúžil test Sling Shot Extreme, ktorý bol spúšťaný každý mesiac, od apríla 2016, až do septembra tohto roku. Napriek tomu, že majitelia niektorého z týchto modelov pociťujú spomalenie, tento benchmark odhalil celú pravdu. Tou je, že Apple svoje staršie modely rozhodne úmyselne nespomaľuje.

Nenechaj si ujsť
Steve Wozniak všetkým povedal, prečo sa iPhony predávajú tak dobre aj vďaka vysokej cene. A má pravdu!

Samozrejme, mierne výkyvy vo výkonnosti niektorých kúskov nastali, no nie sú vôbec výrazné. Veď koniec koncov, presvedč sa sám, či sú výsledky benchmarkového testu dostatočne relevantným dôkazom toho, že aj po rokoch majú staršie iPhony stále skvelú kondíciu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom