Je to len pár dní od uzatvorenia mieru medzi Qualcommom a Apple, ktorí sa v posledných rokoch stretávali najmä na súdoch kvôli porušovaniu patentov. Po dlhom boji sa však kalifornský gigant rozhodol uzavrieť mier a odškodniť svojho bývalého dodávateľa, s ktorým plánuje znova spolupracovať. Qualcomm bude vyrábať 5G modemy pre iPhony a s Apple uzavrel dohodu na najbližších niekoľko rokov, počas ktorých mu spoločnosť vyplatí licenčné poplatky.

Dlhotrvajúci boj medzi týmito gigantami sa skončil len pred pár dňami, kedy Apple súhlasil s urovnaním sporov a zaplatením požadovanej čiastky Qualcommu.

Výrobca iPhonov bol na svojho dodávateľa nahnevaný, že si žiadal licenčné poplatky na základe celkovej ceny jeho smartfónov, miesto niekoľkých percent z 20 dolárov drahého čipu, informuje PhoneArena. Mnohých tak mohlo ukončenie súdnych sporov medzi týmito spoločnosťami zaskočiť, no teraz ich znova čaká spoločná budúcnosť.

Nezhody si vybrali svoju daň

Apple bude počas najbližších rokov Qualcommu vyplácať 5 až 6 miliárd dolárov v licenčných poplatkoch, ktoré prestal platiť počas uplynulých rokov. Za každý vyrobený iPhone by tak mal výrobca komponentov zinkasovať 8 až 9 dolárov, pričom Apple predtým platil za kus 7,5 dolára. Teraz sa cena zvýšila a spoločnosť zaplatí svojmu dodávateľovi viac ako predtým, odhaduje analytik Timothy Arcurih. Výsledná cena licenčných poplatkov však nie je ešte oficiálna a nepotvrdil ju ani Qualcomm, ani Apple.

Nenechaj si ujsť
Apple chystá oživenie svojho dvojročného smartfónu. Vylepší kľúčové špecifikácie

Spoločnosť tak už zrejme nechce dlhšie čakať a nechať konkurenciu vyrábať smartfóny s 5G modemami, zatiaľ čo iPhony by stále disponovali 4G modemami. Odhady hovorili, že sa prvého 5G iPhonu dočkáme až o 2 roky, pretože predošlý dodávateľ Intel bol s vývojom tejto súčiastky výrazne pozadu. Kvôli dohode medzi Apple a Qualcommom teraz z tohto biznisu odišiel a výrobu 5G modemu opäť prenecháva svojmu rivalovi, informoval Intel.

Smartfóny z Cupertina tak budú za svojou konkurenciou pozadu, no dobehnúť ju môžu už v roku 2020. V tom čase sa však stále budú vyvíjať 5G siete a Apple by tak ešte mohol stihnúť tú správu „vlnu“. Napriek spolupráci s Qualcommom ale pracuje aj na vlastnom modeme, vďaka ktorému by sa mohol odpútať od ďalšieho svojho dodávateľa, informuje MacRumors. Ako dlho mu to potrvá zatiaľ nie je známe.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom