Septembrové predstavenie iPhonov sa nezadržateľne blíži. Fanúšikovia Apple už netrpezlivo čakajú na odhalenie noviniek, ktoré však tento rok prídu s azda najzásadnejšími novinkami za dlhé roky.

Z pohľadu používateľa Androidu Apple stále len dobieha konkurenciu, no tento rok konečne zmení pohľad na nové iPhony, ktoré budú najmä v prémiovej verzii „nové“ už na prvý pohľad.

Nový iPhone 13 je takmer tu

Po minuloročnom predstavení, kedy Apple odhalil najväčší počet modelov iPhonov v histórii, plánuje tento trend podržať ešte aj tento rok. Opäť sa tak dočkáme štvorice modelov, ktoré budú vo dvojiciach rozdelené do základnej a prémiovej ponuky.

Na rad príde znova veľmi podobný dizajn i materiály, no niečo predsa len bude iné. Niečo, čo fanúšika iPhonov prekvapí natoľko, že by pokojne od nadšenia mohol vymeniť aj svoj ročný iPhone 12 Pro za nový iPhone 13 Pro.

EverythingApplePro E A P/YouTube

Objektívne povedané, Android smartfóny nastolili pre iPhony latku príliš vysoko, teda najmä čo sa týka „high-tech“ výbavy. Fotoaparáty s trojciferným rozlíšením, či marketingovým 100-násobným zoomom, extrémne rýchle nabíjanie, skladacie konštrukcie, či zaoblené displeje však Applu (zatiaľ) nevoňajú. Aby sme mohli pochopiť, čo tohtoročné iPhony predstavujú, musíme si ujasniť biznis model Applu, ktorý je nesmierne konzervatívny.

Spoločnosť sa vzdáva možnosti na využitie vyšperkovaných technických špecifikácií smartfónov na úkor potrebnej funkčnosti. Jednoducho to, čo nemá „doladené“ podľa svojich štandardov, nepredstaví. A to aj napriek tomu, že stovky miliónov jeho fanúšikov čakajú na inovácie.

NEPREHLIADNI
iPhone 13 prinesie funkciu, ktorú majú majitelia Androidov už roky. Poznáme ju aj z Apple Watch

Apple otvorí svojim fanúšikom nový svet so 120 Hz displejom

Na svete totiž stále existujú ľudia, ktorí sú dlhodobo zvyknutí výlučne na ekosystém Apple a jeho iPhony. Práve tí sa tento rok dočkajú zmeny, ktorá ich prekvapí už na prvý pohľad.

V rýchlo meniacom sa svete má však Apple svoje vlastné tempo, ktoré nechce uponáhľať. Tempo, ktoré navyše musí prispôsobiť celkovému objemu vyrábaných iPhonov.

A že si tento rok skutočne verí, potvrdzujú aj správy o tom, že spoločnosť plánuje podľa Bloomberg zvýšiť výrobu série iPhonov 13 ešte o ďalších 20 % v porovnaní s aktuálnou generáciou, ktorá bola najúspešnejšia aj v oblasti predaja od čias iPhonu 6.

FonTech

Pri pohľade na doterajší dizajn iPhonov 13 však veľa rozdielov s iPhonmi 12 nenájdeme. Veľmi podobný „form factor“ ovplyvnia len zmeny ako diagonálne usporiadanie fotoaparátov v iPhone 12/12 mini, či viditeľne väčšie objektívy v „Pro“ modeloch a zrejme aj konečne menší výrez displeja. To pravé orechové však na skalných fanúšikov Apple čaká pri pohľade na nové Pro modely.

Apple totižto prvýkrát prinesie do iPhonov to, s čím vyrukoval už pri prvom iPade Pro. Reč je o 120 Hz displeji, ktorý má disponovať technológiou LTPO pre nízku spotrebu energie. Porovnávať iPad Pro so 120 Hz displejom s novým iPhonom 13 Pro/13 Pro Max s OLED 120 Hz displejom by však bolo márne.

Screenshot / YouTube / EverythingApplePro

Ani displeje s rovnakou frekvenciou v iPadoch Pro sa totiž nevyhnú tzv. „ghostingu“ pri používaní kvôli staršej technológii zobrazovacieho LCD panela. V iPhonoch 13 Pro však nájdeme OLED panel, ktorý si s týmto neduhom poradí a od základov tak zmení vnímanie samotného iPhonu.

Práve to je podľa môjho názoru kľúčovým vylepšením, ktoré v „Pro“ sérii bude ťahúňom predajov a očakávaného „wow“ efektu u zákazníka, ktorý iPhone 13 Pro s takýmto displejom prvýkrát uvidí.

NEPREHLIADNI
Android vznikol z jeho prezývky a keby nebolo triku Jobsa, iPhone zlyhá. Čo sa stalo s „otcom“ Androidu?

Prekoná séria iPhone 13 úspech aktuálnych modelov?

Pre Apple však bude náročné predať smartfóny, ktoré sa dizajnom podobajú na minuloročnú sériu. A tu opäť príde na rad sľubovaný 120 Hz OLED displej.

Pre ľudí, ktorí si možno v živote nevyskúšali iný smartfón ako iPhone, alebo nemali možnosť používať displej so 120 Hz obnovovacou frekvenciou, otvorí týmto vylepšením Apple úplne nový svet. Práve na tom si bude vo veľkom zakladať aj marketingové oddelenie spoločnosti.

Štatistiky výkonu, kde čísla rastú každým rokom, alebo iné špecifikácie, nie sú pre bežného používateľa to, čo ho má pri uchopení iPhonu do rúk zaujať ako prvé. Bude to teda samotný displej, ktorý mu prinesie ten prvý pocit inovácie od Apple, na ktorú čakal výrazne dlhšie ako fanúšikovia Androidu.

EverythingApplePro E A P/YouTube

Zaiste, zlepší sa aj spomenutý výkon, ktorý posunie na novú úroveň očakávaný procesor A15 Bionic, taktiež sa dočkáme ešte lepších fotoaparátov, údajne aj výkonnejšieho nabíjania. Na to všetko sme si ale postupom rokov tak nejak zvykli.

Každé predstavenie nových iPhonov (ale aj iných smartfónov) sa nieslo v duchu zvyšovania výkonových a fotografických možností hardvéru, či konektivity. Tu príde znova na rad aj Applom tak ospevované 5G.

Mimochodom, boli to práve iPhony 12 s 5G, ktoré v USA naštartovali novú éru mobilného internetu podobne, ako to v minulosti spravil taký iPhone 3G. To je už ale iný príbeh. Tento rok sa tak môžeme pripraviť na to, že novú „revolúciu“ iPhonov spôsobí práve to, čo majitelia Androidu poznajú už nejeden rok.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú