Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Andyho Rubina poznajú fanúšikovia smartfónov aj ako „otca“ Androidu, ktorý stál za vznikom dominantného operačného systému v najpoužívanejších zariadeniach modernej doby. Dnes však o tejto významnej postave technologického sveta takmer vôbec nepočujeme. Kam sa „stratil“ Andy Rubin?

Muž, ktorý začínal svoju kariéru ešte v 80. rokoch, si od svojich začiatkov prešiel viacerými firmami zameranými na výpočtovú techniku a technológie. Od polovice 80. rokov do konca dekády pracoval u svetovej spoločnosti Carl Zeiss, neskôr sa na 4 roky odobral do Apple, kde vydržal až do roku 1992.

Flickr

Jeho kroky odtiaľ putovali v ďalších rokoch do firiem ako General Magic a od roku 1995 až do roku 1999 pracoval ako inžinier v MSN TV. Počas svojej kariéry sa však nevenoval primárne len pracovným úlohám a popritom riešil celý rad svojich vlastných projektov.

Fascinovaný bol aj robotmi, kvôli čomu mu postupom času prischla prezývka „Android“. Ako sa neskôr ukázalo, rovnako pomenoval aj revolučný operačný systém pre smartfóny.

NEPREHLIADNI
10 rokov partnerstva, ktoré zmenilo svet technológií. Toto je silný príbeh legendárneho Sony Ericsson

Prvý zlom zatratili operátori

Menší zlom v jeho kariére nastal po založení vlastnej firmy Danger Inc., ktorá prišla na svet s prvým konceptom akéhosi predchodcu smartfónu, ktorý sa dokázal bezdrôtovo pripojiť na internet a komunikovať pomocou instantného posielania správ. Jednou vecou však bolo vyrobiť životaschopný produkt, druhou ho presadiť na trhu.

To sa ale Rubinovi nepodarilo a tento jeho „smartfón“ Danger Hiptop, alebo skôr PDA, používali prevažne len deti majetných ľudí, pričom sa dokonca nedostal ani na poličky v predajniach operátorov. Boli to práve mobilní operátori, ktorí mali dlhé roky vo svojej moci predaje mobilných telefónov.

Na fotografii prvý chytrý telefón od Andyho Rubina známy ako Danger Hiptop. Zdroj: Wikipedia.

A práve ich, ako kľúčovú zložku trhu, sa Rubinovi nepodarilo so svojim prvým „smartfónom“ presvedčiť. Napriek tomu sa už tu črtalo spojenectvo, ktoré neskôr vyústilo do zlomového momentu, ktorý zmenil celý svet. Danger Hiptop si totižto všimol aj Larry Page, spolutvorca najpopulárnejšieho vyhľadávača, ktorý poznáme pod názvom Google.

Nevšimol si ho však pre jeho hardvér, či nezvyčajný dizajn, ale kvôli tomu, že práve Google vyhľadávač bol v tomto archaickom zariadení prednastaveným vyhľadávačom. Vtedy vznikla myšlienka sprostredkovania Google služieb ľuďom prostredníctvom smartfónov. V roku 2003 tak končí firma Danger Inc. a začína sa éra Androidu, spoločnosti založenej Andym Rubinom, ktorý sa vrhol do vývoja vlastného open-source systému pre mobilné telefóny.

Začala sa písať éra Androidu

Google razom Android odkúpil v roku 2005 za bližšie nešpecifikovanú cenu, ktorá sa odhaduje na 50 miliónov dolárov. Vývoj operačného systému pokračoval ďalej, no svet v tom čase skutočný Android smartfón nepoznal. Ľudia sa spoliehali na dnes už neexistujúce systémy ako Symbian, Windows Mobile v smartfónoch s dotykovým displejom, a vo veľkej miere mali zastúpenie stále tlačidlové telefóny.

NEPREHLIADNI
Legendárne telefóny s klávesnicou, ktoré „zaspali“ tú správnu dobu. Toto je ohromne napínavý príbeh BlackBerry

Rubin však musel pre úspech Androidu vypracovať úplne nový biznis model, ktorý by operátorov presvedčil k predaju takýchto smartfónov. Nie príliš nadšení operátori, ktorí predtým odmietli jeho Danger Hiptop, váhali, nakoľko mali vo svojej moci gigantický trh s mobilmi a vtedajšími nie príliš chytrými smartfónmi.

Trik Jobsa, ktorým spustil revolúciu
Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú