Nová séria iPhone 15 bude odhalená za menej než týždeň a už teraz máme dobrú predstavu, čo môžeme od noviniek očakávať. Predmetom dlhých dohadov bol nabíjací port, pričom USB-C sa pred časom stal povinným štandardom na Slovensku aj v celej EÚ. Doteraz však nebolo jasné, či naň najnovšie iPhony prejdú už tento rok.

Podľa informácií BBC je však „takmer isté“, že nové mobily s nahryznutým jabĺčkom sa 12. septembra vzdajú vlastného riešenia a adaptujú práve spomínaný USB-C. Apple by tak urobil aj napriek tomu, že nemusí.

Ešte 2 generácie iPhonov s Lightningom?

Správy, že iPhone konečne prejde na USB-C, určite vyčarujú úsmev na tvári každého Apple používateľa. Z legislatívneho hľadiska ale kalifornský gigant tento krok zatiaľ vôbec nemusí podstúpiť.

Spomínané nariadenie EÚ, ktoré prijalo aj Slovensko, totiž platí až na nové telefóny po decembri 2024. Keďže Apple zvykne nové iPhony oznamovať v septembri, v podstate by vedel port USB-C odkladať až do generácie iPhone 17. Podľa najnovších informácií ale spoločnosť tento krok podstúpi už budúci týždeň.

Apple pritom argumentoval proti jednotnému štandardu. „Prísna regulácia, ktorá nariaďuje len jeden typ konektora, skôr potláča inovácie, než aby ich podporovala, čo následne poškodí spotrebiteľov v Európe a na celom svete,“ vyhlásila podľa The Guardian spoločnosť v septembri 2021.

Aj napriek tomu väčšina produktov Applu už dávnejšie prešla na USB-C. Platí to pre počítače Mac, ale napríklad aj iPady. BBC ďalej píše, že s najväčšou pravdepodobnosťou pôjde o globálnu zmenu. Pre Apple totiž nedáva zmysel predávať v EÚ špeciálnu verziu iPhonu.

iphone 15
X / Apple Insider

Apple možno vybabre s EÚ

Aj keď iPhone prejde na univerzálny konektor USB-C, existuje šanca, že iPhony budú aj naďalej fungovať len s originálnym alebo certifikovaným príslušenstvom. Podľa neoficiálnych informácií, o ktorých sme pred časom informovali, by mal Apple vo svojom USB-C konektore začať používať integrovaný obvod, ktorý bude overovať, či je daný kábel alebo príslušenstvo certifikované.

Daný obvod má fungovať na báze toho, že telefón bude komunikovať s príslušenstvom a zistí, či je originálne alebo certifikované. Ak nie, odmietne s ním spolupracovať. Je však dôležité spomenúť, že nejde o dôveryhodný zdroj. Ako to pri podobných únikoch často býva, môžu byť úplne vymyslené.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú