V súvislosti s novými pravidlami EÚ sa očakáva, že Apple pri svojich tohtoročných iPhonoch prejde na univerzálny konektor USB-C. Existuje však šanca, že iPhony budú aj naďalej fungovať len s originálnym alebo certifikovaným príslušenstvom. Na tému upozornil portál 9to5Mac.

Podľa neoficiálnych informácií by mal Apple vo svojom USB-C konektore začať používať integrovaný obvod, ktorý bude overovať, či je daný kábel alebo príslušenstvo certifikované.

Splní požiadavky EÚ, no zachová si plnú kontrolu

Hlavným dôvodom pre Apple má byť zachovanie kontroly nad konektorom iPhonu. 9to5Mac sa odvoláva na tvrdenia používateľa čínskej sociálnej siete Weibo, ktorý informácie popisuje vo svojom príspevku. Je však dôležité spomenúť, že nejde o dôveryhodný zdroj. Ako to pri podobných únikoch často býva, môžu byť úplne vymyslené.

Daný obvod má fungovať na báze toho, že telefón bude komunikovať s príslušenstvom a zistí, či je originálne alebo certifikované. Ak nie, odmietne s ním spolupracovať, tvrdí používateľ Weibo.

Portál 9to5Mac verí, že by necertifikované príslušenstvo bolo skôr znevýhodnené – napríklad pomalšou nabíjacou rýchlosťou alebo pomalším prenášaním dát. Realita je však taká, že týmto efektom trpí USB-C príslušenstvo aj tak, o čom sme informovali v samostatnom článku.

Na druhej strane mince sú MacBooky, iPady a ostatné zariadenia Applu. Tie totiž už dlhšiu dobu využívajú USB-C bez akýkoľvek špeciálnych výhod pre originálne alebo certifikované príslušenstvo. To vyvoláva silný skepticizmus a otázku, „Prečo by sa Apple pri iPhone mal zachovať inak?“

ScreenShot/DEEP s.r.o./YouTube

EÚ mu nedáva na výber

Spomínaný zákon oficiálne vstúpil do platnosti 28. decembra a jednotlivé členské krajiny EÚ majú 24 mesiacov na to, aby ho uznali ako svoj štátny zákon. Po 28. decembri roku 2024 sa tak v EÚ nesmú predávať smartfóny s iným typom portu, než je USB-C.

Nová legislatíva, o ktorej sa hovorilo už dlhšiu dobu a doteraz nemala stanovený presný termín, sa pritom netýka len smartfónov. USB-C musia mať aj zariadenia ako sú tablety, bezdrôtové slúchadlá, kamery, prenosné herné konzoly a súčasťou zákona majú byť aj notebooky, na ktoré však príde rad až niekedy v apríli 2026.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú