Spoločnosti Apple sa podarilo predať v období január-marec 52,2 milióna kusov iPhonov, čo v porovnaní s minulým rokom (50,8 mil. predaných kusov) predstavuje nárast takmer o 1,5 milióna. 

Americký gigant súčasne odhalil svoj obrat za prvý kvartál, ktorý predstavoval sumu 61,1 miliárd amerických dolárov. Oproti prvému kvartálu v roku 2017 narástol obrat spoločnosti o viac ako 8 miliárd dolárov. Čo sa týka ostatných produktov, v rámci prvých 3 mesiacov spoločnosť predala 9,1 milióna kusov iPadov. Počet sa takmer zhoduje s pôvodným odhadom, ktorým bolo 9,17 milióna predaných kusov v 1. kvartáli roka 2018.

iPhone
Zobraziť celú galériu (1)
Marques Brownlee/YouTube

Produkty ako Apple Watch a HomePod boli zaradené do skupiny „ostatné produkty“. Celkové množstvo predaných kusov z tejto skupiny prinieslo spoločnosti obrat takmer 4 miliardy dolárov.

Hodnota akcií opäť vzrástla

Zisk na 1 akciu za prvý kvartál predstavuje 2,73 $ (očakávaný zisk na akciu bol 2,68 $). Oproti minulému roku vzrástol o 0,63 $. Očakávaný obrat Apple v 2. kvartáli roka 2018 (apríl-jún) sa pohybuje od 51,5 – 53,5 miliardy dolárov. Wall Street predpokladá v tomto období obrat 51,6 miliardy dolárov.

Efektívne riešenie dôsledku nižších predajov smartfónov

Priemerná cena iPhonu v prvom kvartáli bola 728 dolárov. Smartfóny majú najväčší podiel na príjmoch Apple. Tim Cook uviedol, že zákazníci Apple uprednostňovali iPhone X pred ostatnými modelmi. Avšak predané množstvo smartfónov bolo o 200 tisíc nižšie ako odhadovala Wall Street.

Vzhľadom k poklesu predaných kusov smartfónov oproti pôvodným očakávaniam sa spoločnosť Apple zamerala na oblasť služieb. Za prvý kvartál dosiahla v rámci služieb spoločnosť obrat 9,19 miliardy amerických dolárov. Všetko naznačuje tomu, že Apple sa bude zameriavať v blízkej dobe najmä na služby, ktoré zahŕňajú produkty ako App Store, Apple Music, iCloud či Apple Pay.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom