Bill Stasior bol v Apple bývalý vedúci divízie pre inteligentného asistenta Siri. Teraz po viac ako 7 rokoch odchádza ku konkurencii v podobe divízie umelej inteligencie Microsoftu. Jeho úloha u tohto giganta je však stále neznáma.

Ako informuje portál The Verge, Bill Stasior po takmer 7 rokoch odchádza zo svojej pozície šéfa zodpovedného za inteligentného asistenta Siri v spoločnosti Apple. Jeho ďalšia cesta je namierená priamo ku konkurenčnému tímu umelej inteligencie v Microsofte. Hoci Stasior opustil Apple už v máji, k Microsoftu sa pridal až tento mesiac.

Stasiorov odchod tak viac-menej odzrkadľuje aktuálny stav inteligentného asistenta Siri. Nie je žiadnym tajomstvom, že asistent od Apple je pozadu za asistentmi od Google či Amazonu. Apple si túto situáciu uvedomuje, a tak minulý rok povolal do svojich služieb Johna Giannandreaho. Ten bol bývalým vedúcim vyhľadávania a umelej inteligencie práve pre Google.

Apple potreboval so Siri pomôcť

Jeho povolanie bola ukážka toho, že Apple potreboval so svojím asistentom niečo urobiť. Hoci je asistent Siri súčasťou každého iPhonu, na trh s inteligentnými domácimi produktami, ako sú napríklad inteligentné reproduktory, prišiel neskoro a jeho adaptácia do priemyslu už nebola taká efektívna. Na druhej strane v tom istom čase Google a Amazon už v tomto smere zvádzali tvrdý boj.

Nenechaj si ujsť
Zamestnanci Apple pravidelne počúvajú vďaka Siri z nahrávok veľmi dôverné údaje ľudí

Apple sa však pasoval s problémami na vedúcich pozíciách. Krátko na to, ako bol Giannandrea najatý, bola mu pridelená funkcia staršieho viceprezidenta spoločnosti Apple a zodpovedal sa priamo Timovi Cookovi. Jeho dohľad zahŕňal strojové učenie a všeobecné projekty umelej inteligencie. Podľa informácií práve toto povýšenie viedlo k odchodu Billa Stasiora.

Stasiorová práca v Microsofte je nateraz veľkou neznámou

Stasior sa tak pripojil k Microsofu, ktorý v oblasti inteligentných asistentov aj napriek rozsiahlej výskumnej divízii za Googlom a Amazonom taktiež zaostáva. Po ohlásení príchodu Stasiora sa očakávalo, že bude viesť tím inteligentného asistenta Cortany. To však v konečnom dôsledku nebude jeho náplňou práce a podľa všetkého bude dohliadať na tím umelej inteligencie, ktorý pracuje na bližšie neurčených projektoch.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom