Zamestnanci Apple pracujúci na vývoji Siri pravidelne počúvajú z jej nahrávok dôverné údaje. Ide hlavne o súkromné lekárske informácie, obchodné rokovania alebo nelegálne obchody, píše The Guardian.
Keď využívaš virtuálneho asistenta od Apple, Siri, malá časť jeho záznamov sa odovzdáva zamestnancom spoločnosti po celom svete. Ich úlohou je potom vyhodnotiť správnosť odpovedí virtuálneho asistenta a určiť faktory, ako napríklad či bola aktivácia Siri úmyselná alebo náhodná.
Apple hovorí, že tieto údaje sa používajú na pomoc Siri lepšie porozumieť a rozpoznať, čo daný človek hovorí. Spoločnosť však neuvádza, že túto prácu vykonávajú ľudia, ktorí tieto nahrávky počúvajú. Taktiež sa podľa amerického giganta analyzuje menej ako 1 % denných aktivácií Siri, ktoré trvajú len pár sekúnd.

Podľa jedného zo zamestnancov, ktorý na vývoji Siri pracuje, a jeho výpovede pre The Guardian, sa však dozvedáme, že počas práce na skvalitnení odpovedí asistenta pravidelne počúvajú citlivé informácie, ako napríklad lekárske údaje, obchodné rokovania, nelegálne obchody alebo dokonca sexuálne styky. „Existuje nespočetné množstvo záznamov, ktoré zahŕňajú súkromné diskusie medzi lekármi a pacientmi, obchodné rokovania, zdanlivo trestné činy, sexuálne styky a podobne. Tieto záznamy sú spojené s údajmi o používateľovi ukazujúce polohu, kontaktné údaje a údaje o aplikácii.“, udáva nemenovaný zamestnanec.
Okrem toho, že počúvanie týchto citlivých informácii nie je veľmi príjemné, podľa zamestnanca to tiež vytvára obavy, že by sa mohli zneužiť.

Náhodné spustenia nie sú pri Siri zriedkavé, hlavne keď má používateľ zapnutú funkciu „Hey Siri“, ktorá virtuálneho asistenta aktivuje. Službu je možné náhodne aktivovať aj inými spôsobmi. Napríklad, ak smart hodinky Apple Watch detekujú zdvihnutie a potom počujú reč, Siri sa automaticky aktivuje.
Apple však na svojej stránke pre ochranu súkromia tvrdí, že ku všetkým nahrávkam Siri je priradený náhodný identifikátor, ktorý nie je spojený s Apple ID. Ten sa po každom vypnutí a zapnutí asistenta resetuje a vymaže všetky údaje používateľa spojené s ním, píše MacRumors. Spoločnosť tiež uvádza, že pri odosielaní údajov na server používajú anonymizované identifikátory tak, že nie je možné sledovať polohu alebo konkrétne vyhľadávania používateľa.

Americký gigant tiež nie je jediný, ktorý zamestnáva ľudí na analýzu nahrávok z virtuálneho asistenta. V apríli sa zistilo, že Amazon to s Alexou robí tiež, a nedávno sa k nemu so svojim asistentom pridal aj Google. Obe spoločnosti však umožňujú používateľom zakázať niektoré použitia ich nahrávok, čo Apple okrem možnosti úplného deaktivovania Siri neponúka.
Teraz čítajú

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Kritický problém WhatsApp. Ľudia môžu natrvalo stratiť prístup k účtu, stačí na to jednoduchý „trik“

AKTUALIZOVANÉ Clubhouse sa ohradil voči kauze s únikom dát. Problémy s bezpečnosťou súkromia ľudí ale pretrvávajú

PRIPOMIENKA VEĽKÝ VÝBER: Toto je 8 Windows programov, pri ktorých stále neveríme, že sú zadarmo

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Veľké porovnanie herných streamovacích služieb. Ako hrať zadarmo a ktorú by sme vymenili za konzolu?

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Facebook zaujal pri úniku dát 533 miliónov ľudí absolútne laxný postoj. Vyjadrením len prilial olej do ohňa
Články, ktoré hýbu svetom

ZAUJÍMAVÉ Na Netflix smeruje vyše 100 noviniek. Toto je kompletný prehľad a výber najlepších

Aktivisti, rybári a okolité krajiny sa búria. Rozhodlo sa, že rádioaktívna voda z Fukušimi potečie priamo do oceánu

Vyhorenie zabíja myslenie a náladu startupistom, kreatívcom aj lekárom. Kľúč k zmene však existuje

Ako sofistikovane pôsobiť úsmevom na druhých? Tieto triky ti zabezpečia úspešný vplyv
