Apple čelí nepríjemným obvineniam. V hromadnej žalobe je obvinený za neimplementáciu prachového filtra do určitých zariadení iMac a MacBook. Neprítomnosť filtra údajne spôsobuje problémy s displejom a výkonom zariadení.
Hromadná žaloba bola podaná právnickou spoločnosťou Hagens Berman Sobol Shapiro, ktorá je Applu veľmi dobre známa. Tá istá spoločnosť už v minulosti viedla viacero súdnych sporov voči Applu a asi najznámejším vyhratým sporom bola žaloba voči cenám elektrických kníh. Právnická spoločnosť vtedy od Applu vysúdila 450 miliónov dolárov.
Neprítomnosť prachového filtra má ďalekosiahlejšie následky
V aktuálnej žalobe spomínajúcej vynechané prachové filtre právnická spoločnosť naráža na modely iMac a MacBook z roku 2013. Problémom bol fakt, že zariadenia boli schopné nasať vzduch kvôli chladeniu komponentov, no nasávacie otvory neboli opatrené prachovými filtrami, čo spôsobilo zanesenie vnútorných komponentov prachom. Z tohto následne vznikali ďalšie problémy, ako čierne škvrny na displeji či zníženie výkonu zariadenia.
"Bad News For Apple
Class Action Suit Filed".
Apple Faces Lawsuit Over Smudged Mac Screens.
A trio of Mac users are alleging that the iMac suffers from a design flaw that causes smudging on the all-in-one computer's display and overheating on the computer's motherboard. pic.twitter.com/wiULDyjVSq— M.D's Tech (@MDsTech2) November 29, 2018
„Majitelia iMac a MacBook zariadení uviedli tmavé škvrny na vnútornej strane obrazoviek svojich počítačov, ako aj nadmerné spomalenie a rozpadanie ich počítačov súvisiacich s nedostatkom filtrovania v počítačoch Apple. Počítač nasáva vzduch na chladenie komponentov, ale bez filtra zostáva prach uväznený vo vnútri. To ovplyvňuje obrazovku a základnú dosku počítača, čo vedie k zachyteniu prachu za obrazovkou a „zapečením“ na základnej doske, čo následne spôsobuje spomalenie a/alebo prehriatie počítača,“ uvádza spoločnosť Hagens Berman Sobol Shapiro.
Právnická spoločnosť verí v napravenie krivdy
Spoločnosť ďalej tvrdí, že Apple odmietal odstrániť túto chybu a doslova nútil spotrebiteľov zaplatiť viac ako 500 $ za opravu obrazoviek, prípadne ešte viac, ak si žiadali výmenu vnútorných komponentov súvisiacich s rýchlosťou a výkonom zariadení. Spoločnosť chce žalobou docieliť to, že Apple uhradí dotknutým používateľom náklady na opravu, ako aj prípadnú stratu zariadenia v dôsledku spomínaných chýb. Či bude úspešná, ukáže len čas, no všetci dobre vieme, ako dlho vedia trvať takéto spory.
Iné zariadenia

Tieto Samsung smart hodinky už odmerajú EKG aj na Slovensku, prišla veľká aktualizácia

Televízia dnes oslavuje 95 rokov. Kto bol jej „otcom“ a ako vlastne vznikla?

Covid-19 odhalia skôr ako testy. Apple Watch a ďalšie zariadenia majú v sebe obrovský potenciál

Uznal Apple chybu? MacBooky Pro v 2021 navrátia legendárnu vlastnosť a odstránia „mŕtvu“ inováciu
