Apple čelí nepríjemným obvineniam. V hromadnej žalobe je obvinený za neimplementáciu prachového filtra do určitých zariadení iMac a MacBook. Neprítomnosť filtra údajne spôsobuje problémy s displejom a výkonom zariadení.

Hromadná žaloba bola podaná právnickou spoločnosťou Hagens Berman Sobol Shapiro, ktorá je Applu veľmi dobre známa. Tá istá spoločnosť už v minulosti viedla viacero súdnych sporov voči Applu a asi najznámejším vyhratým sporom bola žaloba voči cenám elektrických kníh. Právnická spoločnosť vtedy od Applu vysúdila 450 miliónov dolárov.

Neprítomnosť prachového filtra má ďalekosiahlejšie následky

V aktuálnej žalobe spomínajúcej vynechané prachové filtre právnická spoločnosť naráža na modely iMac a MacBook z roku 2013. Problémom bol fakt, že zariadenia boli schopné nasať vzduch kvôli chladeniu komponentov, no nasávacie otvory neboli opatrené prachovými filtrami, čo spôsobilo zanesenie vnútorných komponentov prachom. Z tohto následne vznikali ďalšie problémy, ako čierne škvrny na displeji či zníženie výkonu zariadenia.

„Majitelia iMac a MacBook zariadení uviedli tmavé škvrny na vnútornej strane obrazoviek svojich počítačov, ako aj nadmerné spomalenie a rozpadanie ich počítačov súvisiacich s nedostatkom filtrovania v počítačoch Apple. Počítač nasáva vzduch na chladenie komponentov, ale bez filtra zostáva prach uväznený vo vnútri. To ovplyvňuje obrazovku a základnú dosku počítača, čo vedie k zachyteniu prachu za obrazovkou a „zapečením“ na základnej doske, čo následne spôsobuje spomalenie a/alebo prehriatie počítača,“ uvádza spoločnosť Hagens Berman Sobol Shapiro.

Právnická spoločnosť verí v napravenie krivdy

Spoločnosť ďalej tvrdí, že Apple odmietal odstrániť túto chybu a doslova nútil spotrebiteľov zaplatiť viac ako 500 $ za opravu obrazoviek, prípadne ešte viac, ak si žiadali výmenu vnútorných komponentov súvisiacich s rýchlosťou a výkonom zariadení. Spoločnosť chce žalobou docieliť to, že Apple uhradí dotknutým používateľom náklady na opravu, ako aj prípadnú stratu zariadenia v dôsledku spomínaných chýb. Či bude úspešná, ukáže len čas, no všetci dobre vieme, ako dlho vedia trvať takéto spory.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom