Apple čelí nepríjemným obvineniam. V hromadnej žalobe je obvinený za neimplementáciu prachového filtra do určitých zariadení iMac a MacBook. Neprítomnosť filtra údajne spôsobuje problémy s displejom a výkonom zariadení.

Hromadná žaloba bola podaná právnickou spoločnosťou Hagens Berman Sobol Shapiro, ktorá je Applu veľmi dobre známa. Tá istá spoločnosť už v minulosti viedla viacero súdnych sporov voči Applu a asi najznámejším vyhratým sporom bola žaloba voči cenám elektrických kníh. Právnická spoločnosť vtedy od Applu vysúdila 450 miliónov dolárov.

Neprítomnosť prachového filtra má ďalekosiahlejšie následky

V aktuálnej žalobe spomínajúcej vynechané prachové filtre právnická spoločnosť naráža na modely iMac a MacBook z roku 2013. Problémom bol fakt, že zariadenia boli schopné nasať vzduch kvôli chladeniu komponentov, no nasávacie otvory neboli opatrené prachovými filtrami, čo spôsobilo zanesenie vnútorných komponentov prachom. Z tohto následne vznikali ďalšie problémy, ako čierne škvrny na displeji či zníženie výkonu zariadenia.

„Majitelia iMac a MacBook zariadení uviedli tmavé škvrny na vnútornej strane obrazoviek svojich počítačov, ako aj nadmerné spomalenie a rozpadanie ich počítačov súvisiacich s nedostatkom filtrovania v počítačoch Apple. Počítač nasáva vzduch na chladenie komponentov, ale bez filtra zostáva prach uväznený vo vnútri. To ovplyvňuje obrazovku a základnú dosku počítača, čo vedie k zachyteniu prachu za obrazovkou a „zapečením“ na základnej doske, čo následne spôsobuje spomalenie a/alebo prehriatie počítača,“ uvádza spoločnosť Hagens Berman Sobol Shapiro.

Právnická spoločnosť verí v napravenie krivdy

Spoločnosť ďalej tvrdí, že Apple odmietal odstrániť túto chybu a doslova nútil spotrebiteľov zaplatiť viac ako 500 $ za opravu obrazoviek, prípadne ešte viac, ak si žiadali výmenu vnútorných komponentov súvisiacich s rýchlosťou a výkonom zariadení. Spoločnosť chce žalobou docieliť to, že Apple uhradí dotknutým používateľom náklady na opravu, ako aj prípadnú stratu zariadenia v dôsledku spomínaných chýb. Či bude úspešná, ukáže len čas, no všetci dobre vieme, ako dlho vedia trvať takéto spory.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie informácie zo sveta technológií

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.

Iné zariadenia