Kým segment smartfónov neustále rastie, pri tabletoch to tak ružovo nevyzerá, no ani to spoločnosť z Kalifornie neodradilo. V kategórií týchto zariadení včera pribudli dve novinky z dielne Apple, pričom menšia z nich chce zaujať dostupnou cenou.

Včerajší deň bol pre fanúšikov smartfónov významnou chvíľou, pretože svoje dlho pripravované novinky odhalilo nielen Xiaomi, ale tiež Huawei. Okrem týchto dvoch čínskych gigantov priniesol na svet nové zariadenia aj Apple, no tentokrát ide o tablety Apple iPad a iPad Pro. Mnohí očakávali, že spoločnosť do tejto generácie prinesie aj svoj nový dizajnový jazyk, ktorý sme prvýkrát videli pri iPhone X. Žiaľ, nestalo sa tak a dočkali sme sa len známej konštrukcie, ktorá svoje inovácie skrýva pod povrchom.

Od predchodcu sa príliš nelíši

V prvom rade je to menší iPad, ktorý sa môže stať miláčikom ľudu a najmä škôl. Za lákavú cenu totiž ponúka sľubnú výbavu a hardvér, ktorý sme už videli na jeseň v roku 2016. Model s kvalitným 9,7″ displejom tak dostal štandardné hliníkové telo, ktoré v sebe ukrýva procesor Apple A10 Fusion.

Nenechaj si ujsť
Apple môže už čoskoro priniesť nový MacBook Air s cenovou taktikou, ktorú u neho nevídame

Táto novinka bude dostupná v 4 verziách, ktoré sa od seba líšia veľkosťou internej pamäte a vo výbave konektivity. Prvá dvojica tak dostáva 32/128 GB úložisko a podporu iba pre Wi-Fi pripojenie, pričom zvyšné dva iPady s rovnakou ROM-kou dostanú do výbavy aj podporu pre dátové pripojenie. Zvyšok výbavy zahŕňa známe domovské tlačidlo s funkciou Touch ID, no ostatné aspekty neutekajú ďaleko od predchádzajúcej generácie. Apple však tentokrát stavilo aj na rozšírenú realitu a novému iPadu pridalo tiež podporu pre stylus Apple Pencil. Za ten si však bude nutné priplatiť 99 dolárov.

Takáto výbava by mohla osloviť najviac školské inštitúcie, ktoré na tento 9,7″ iPad a stylus navyše dostanú výraznú zľavu. Študenti však v ňom môžu využiť aj skromnejšiu 1,2 MPx prednú kameru, či zadný 8 MPx fotoaparát s nahrávaním FullHD videa. Pri zakúpení tohto tabletu dostanú žiaci taktiež aj 200 GB v Apple Cloud úložisku úplne zdarma. O zvukové podanie sa zasa starajú stereo reproduktory, avšak Apple do tohto iPadu nepridalo podporu pre klávesnicu Smart Keyboard.

Viac výkonu a perfektný displej

Väčší súrodenec tohto iPadu však dostal do vienka výkonnejší procesor A10X Fusion. Ten poskytuje ešte viac výkonu pre náročnejšie výpočtové úlohy. Spolu s ním v iPade Pro nájdeme aj väčšie interné úložisko, ktoré príde vo verziách so 64/256/512 GB pamäťou. Aj u tohto modelu si bude môcť zákazník vybrať, či chce iba podporu pre Wi-Fi, alebo aj pre dátové pripojenie.

Nenechaj si ujsť
Apple vraj pripravuje nový vzhľad iPhonov, ktorý bude ďalším stupňom vývoja smartfónov

To sa však odrazí na výslednej cene, ktorá nebude najnižšia. Vyššiu predajnú sumu má za následok aj lepší zadný fotoaparát s rozlíšením 12 MPx a nahrávaním videa v 4K kvalite. Pre skvelú zvukovú reprodukciu do iPadu Pro vložil Apple až štvoricu reproduktorov.

Čerešničkou na torte je už len samotná 10,5″ obrazovka so 120 Hz obnovovacou frekvenciou a špičkovými technológiami ako Wide Colors, či True Tone Display. Tento gigant samozrejme poskytne aj možnosť využitia rozšírenej reality a uplatní sa pri ňom aj Apple Pencil, spolu s klávesnicou Apple Smart Keyboard. Skvelou alternatívou k originálnemu stylusu môže byť aj „ceruzka“ z dielne spoločnosti Logitech, ktorá nový model Cranyon predáva za 49 dolárov.

Rôznorodé cenovky

Skromnejšia výbava iPadu pre rok 2018, ale poteší peňaženky zákazníkov. Jeho cena totiž začína už od 329 dolárov za 32 GB verziu s Wi-Fi pripojením. Školy naň dostanú 30 dolárovú zľavu a ďalších 10 dolárov im Apple odpustí pri kúpe stylusu. Cena veľkého iPadu Pro sa však vyšplhala omnoho vyššie a za 64 GB variant iba s podporou Wi-Fi si záujemca musí pripraviť slušných 649 dolárov. Ceny ďalších verzií nájdeš v tabuľke.

Apple iPad 2018 Apple iPad Pro 2018
32 GB + Wi-Fi: 329 dolárov 64 GB + Wi-Fi: 649 dolárov
128 GB + Wi-Fi: 429 dolárov 256 GB + Wi-Fi: 799 dolárov
32 GB + Wi-Fi + dáta: 459 dolárov 512 GB + Wi-Fi: 999 dolárov
128 GB + Wi-Fi + dáta: 559 dolárov 64 GB + Wi-Fi + dáta: 779 dolárov
256 GB + Wi-Fi + dáta: 929 dolárov
512 GB + Wi-Fi + dáta: 1 129 dolárov

Aj keď pre niekoho nemusia nové tablety od Apple prinášať vylepšenia, ktoré by o ich kúpe presvedčili majiteľov predošlých generácií, vidíme, že spoločnosť na tento segment zariadení nezabudla. Školy a najmä študenti však ocenia snahu výrobcu priniesť na trh cenovo dostupné tablety, ktoré oživia vyučovací proces rozšírenou realitou.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom