Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Kalifornský výrobca smartfónov si z roka na rok pripisuje na svoj účet stále vyššie zisky, ktorými predbieha celú konkurenciu. Popri predaji svojich zariadení však musí odvádzať aj daň, ktorej výšku mu závidí aj najväčší konkurent z Kórei. Z operačných ziskov dá Apple do štátnej pokladnice ohromné množstvo peňazí, no stále ide o omnoho nižší podiel než v prípade Samsungu.

Najväčší výrobcovia smartfónov na svete sa môžu pýšiť aj vysokými ziskmi, ktoré do ich kasy prichádzajú z predajov. Apple je však známy svojimi vysokými cenami, a tak nemusí predať také množstvo kusov ako jeho rivali, aby dokázal zarobiť viac ako oni. Stále stúpajúce ceny iPhonov sa podpísali pod ešte vyššie príjmy spoločnosti, ktorá už dokonca dosiahla titul prvej biliónovej firmy sveta.

Apple zarába viac, no platí menej ako Samsung

Aj tak veľký gigant, akým Apple rozhodne je, musí platiť do štátnej pokladnice prevádzkovú daň, ktorá je však v jeho prípade omnoho nižšia než u väčšiny moderných krajín. Z týchto ziskov tak spoločnosť odvádza aktuálne 14 %, pričom Samsung pre porovnanie zaplatí až dvojnásobok, teda 28 % z operačných ziskov. Vysoké zisky a nízke dane sa postarajú o ešte vyšší príjem Applu, no v tom ho konkurencia len tak nedobehne. Pokiaľ by Samsung platil rovnako nízku daň, mohol by značne zvýšiť svoje zisky.

Nenechaj si ujsť
iPhone Xs Max proti Samsung Galaxy Note 9 v rýchlostnom teste. Ktorý smartfón získal prestížny titul?

Tie však väčšinou prichádzajú nielen z predaja smartfónov, ale najmä televízorov a iných produktov. Apple navyše tento rok priniesol opäť drahšie iPhony, ktoré sa postarajú o väčší príliv peňazí do jeho rozpočtu. Najhodnotnejšia firma sveta sa má po finančnej stránke lepšie ako väčšina jej protivníkov a situácia sa pre ňu postupom času môže ešte viac zlepšiť. Samsung tak do svojho rivala aspoň podpichuje v reklamách „Ingenius“, ktorých zostrih si môžeš pozrieť aj v priloženom videu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú