Jednou z prvých vecí, ktoré si balíme na chatu, služobnú cestu či dovolenku, je práve nabíjačka. Dnešné smartfóny už nevydržia bez nabitia toľko času, ako to bolo pred pár rokmi. Tento problém však ľahko môžeme vyriešiť napríklad externou nabíjačkou. Aj napriek tomu je bežné, že svoj smartfón nabíjame každý deň. 

Pre viacerých zákazníkov predstavuje spotreba energie rozhodujúci prvok pri výbere smartfónu. Navyše spotreba určuje aj životnosť samotnej batérie smartfónu. Hlavným žrútom batérie sú najmä rôzne aplikácie, no rozhodujúcu úlohu však zohráva aj displej. S veľkosťou a rozlíšením sa tak priamo úmerne zvyšuje aj spotreba energie. Tento prípad, kedy sa stále zväčšuje veľkosť a zvyšuje rozlíšenie displeja, platí aj pre iPhone. Práve kvôli tomu podľa najnovšej analýzy Apple zvažuje zmenu svojej technológie displeja.

Dlhšia životnosť batérie pre iPhone?

So správou o uvažovaní nad zmenou technológie displeja prišla výskumná firma IHS Markit. V súčasnosti iPhone na OLED displejoch využíva ako štandardnú základnú dosku (LTPS TFT). Ide o nízkoteplotný poly silikónový tenkovrstvový tranzistor, ktorého výhodou je dosiahnutie vysokej hustoty pixelov. Z tohto variantu by však Apple mal prejsť na nízkoteplotný polykryštalický oxid (LTPO). Apple od roku 2014 požiadal už o tri patenty, ktoré súviseli priamo s novou technológiou LTPO.

Hlavnými dodávateľmi OLED panelov pre Apple sú spoločnosti Samsung a od roku 2017 už aj LG. Otázkou však je, prečo spoločnosť vyvíja vlastnú technológiu bez zapojenia a pomoci hlavných partnerov v oblasti OLED panelov.

Podľa pracovníka výskumnej spoločnosti je na to niekoľko vysvetlení.

  • predpokladá sa zvýšenie životnosti batérie od 5 do 15 %
  • aby sa znížila spotreba energie zariadení od Apple
  • ale hlavne by sa znížila závislosť na iných dodávateľoch

Všetko má svoje výhody aj nevýhody. Nová technológia preto neobsahuje len výhody. Kvôli potrebe väčších tenkovrstvových tranzistorov by došlo k menšiemu počtu tranzistorov v substráte displeja než tomu bolo doposiaľ. Výsledkom by boli obrazovky s nižším rozlíšením. Očakáva sa preto, že nová technológia sa bude testovať najskôr na menšom displeji Apple Watch. Ak bude všetko v poriadku, novej technológie sa následne dočkajú aj používatelia iPhonov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom