Kalifornský výrobca smartfónov nedávno odhalil svoje zisky v druhom kvartáli tohto roka, ktorý predstavuje obdobie od apríla do júna. Čísla a výška akcií predčili očakávania trhu a samotných investorov, ktorých tento technologický gigant skutočne potešil. Apple včera ohlásil, že sa zisk spoločnosti vyšvihol o viac ako 30 %, čím boli prekonané všetky odhady analytikov.

Od apríla do júna tohto roka sa Applu podarilo predať 41,3 miliónov kusov smartfónov. Množstvo dodaných iPhonov nie je síce v porovnaní s minulým rokom výrazne vyššie, no zvýšil sa čistý zisk spoločnosti. Tá si za 2. kvartál 2018 zarobila až 11,5 miliardy dolárov. Vďaka tomu sa Apple doteraz najvýraznejšie posunul k trhovej hodnote 1 bilión dolárov.

Apple zaznamenal historický úspech

Po zatvorení obchodovania s akciami mohol gigant z Cupertina ukázať svetu svoje ďalšie triumfy. Za 2. kvartál tohto roka dosiahla spoločnosť tržbu vo výške až 53,3 miliardy dolárov, čím si medziročne polepšila o 17 %. Odhady pritom ešte nedávno hovorili o možnom zisku 52,4 miliardy dolárov, no Apple tieto očakávania poriadne predčil. Navyše sa znova zvýšila aj hodnota akcií spoločnosti. Cena za jednu akciu sa vyšvihla o 3,9 % a aktuálne sa pohybuje na úrovni 197,81 dolárov. S výsledkami bol spokojný aj CEO Apple, Tim Cook.

Trhová kapitalizácia spoločnosti navyše teraz dosiahla rekordné čísla, keď sa jej hodnota zastavila na 935,3 miliardách dolárov. Kalifornský výrobca smartfónov sa tak ešte viac priblížil k vytúženej méte 1 bilión dolárov, no výsledky budú oficiálne známe až po dnešnom otvorení trhov. Za úspechmi Apple stojí aj predaj výročného iPhonu X, ktorý bol podľa Cooka opäť najpredávanejším modelom spoločnosti. Mnoho predaných kusov tejto vlajkovej lode tiež zvýšilo priemernú cenu predaných iPhonov z pôvodných 694 dolárov na aktuálnych 724 dolárov.

Nenechaj si ujsť
Apple už nie je číslo 2 medzi výrobcami smartfónov. Za posledné mesiace ho zosadil čínsky konkurent

Apple ale prekvapil aj tržbami v oblasti svojich služieb, kde za 2. kvartál tohto roka získal až 9,5 miliardy dolárov, čo je až o 400 miliónov viac, než predpokladal Wall Street. Tim Cook však v tomto smere vidí pre spoločnosť ešte väčšie úspechy. Už do 2 rokov sa totiž tržby zo služieb Applu môžu zdvojnásobiť. Veľké očakávania majú analytici aj pre 4. štvrťrok 2018. Práve to je totiž obdobie po predstavení nových iPhonov, ktoré majú očariť zákazníkov.

Sľubné vyhliadky do budúcnosti

V týchto mesiacoch spoločnosť čaká príjmy vo výške až 62 miliárd dolárov, čím poriadne prekonáva očakávania burzy na Wall Street. Tá predpokladá, že si za 4. kvartál tohto roka Apple zaúčtuje príjmy v hodnote 59,6 miliardy dolárov. Všetko však odhalí až čas po predstavení novej trojice iPhonov, ktoré majú vyprázdniť peňaženky nedočkavých zákazníkov. V ponuke spoločnosti sa ocitnú dva prémiové modely s 5,8″ a 6,1″ displejom, ktoré budú výbavou a spracovaním nadväzovať na iPhone X. K dispozícii však bude aj dostupnejší iPhone 9, ktorý môže osloviť menej náročných zákazníkov svojou prívetivejšou cenou.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom