Posledné predstavenie nových Apple produktov sa nieslo v znamení príchodu výročného iPhone X, ktorý má byť symbolom budúcnosti smartfónov. Mnohých fanúšikov táto dlho očakávaná novinka sklamala vo viacerých smeroch hneď na začiatku. Apple z iPhone X nevypustil len domovské tlačidlo, ale aj funkcie, ktoré si zamilovali milióny majiteľov ostatných modelov.

Ako sa smartfóny časom vyvíjali, tak spolu s nimi rástla aj uhlopriečka ich obrazoviek, ktorá svojimi rozmermi používateľom bránila ovládať ich len jednou rukou. Rovnaká situácia zasiahla aj modely z dielne Apple, ktoré boli spočiatku kompaktné. Používateľ tak palcom nemal problém dosiahnuť na akýkoľvek bod obrazovky, no to sa zmenilo so zväčšením jej uhlopriečky.

Zásadná zmena

Prvé iPhony s väčším zobrazovacím panelom niesli v roku 2015 označenie iPhone 6 a 6 Plus. Spolu s nimi prišla na svet aj špeciálna funkcia, s ktorou sa po dvojitom klepnutí na domovské tlačidlo obrazovka zmenšila na polovicu. Používateľ tak mohol aj napriek väčším rozmerom smartfónov pohodlne ovládať len jednou rukou.

iPhone X stratil jednu z najobľúbenejších funkcií

Túto výhodu si iPhony zachovali aj počas ďalších generácií až doteraz a zamilovali si ju milióny používateľov. Dokazujú to aj prieskumy spoločnosti comScore, ktorá zhromažďuje údaje od dospelých majiteľov smartfónov z Cupertina. Až 76 % zo všetkých opýtaných ocenilo prínos tejto funkcie, pričom vo veku 34 až 54 rokov ju aktívne využívalo 39 % používateľov. Vo vekovej kategórii nad 55 rokov si zmenšenú obrazovku na svojom iPhone užívalo 32 % majiteľov zapojených do prieskumu. V celkovom priemere je podľa štatistík s touto vymoženosťou spokojných viac ako 55 % používateľov.

iphone x
Zobraziť celú galériu (1)
Twitter / Market Insider

Nenechaj si ujsť
Sme jednou z krajín, kde sa iPhone X predáva najdrahšie. Pozri sa, koľko stojí inde vo svete

S príchodom výročného iPhone X sa však táto funkcia vytráca, no nič nie je stratené. Aj keď tento excelentý smartfón obsahuje až 5,8″ obrazovku, tak je ho možné pohodlne ovládať aj v jednej ruke. Tenké rámiky vôkol displeja totiž dodávajú tejto novinke istú dávku kompaktnosti.

Stále tu je ale niekoľko možností

Rozmery sú menšie ako u iPhonu 8 a 8 Plus, čo z neho robí ideálnejšieho adepta na ovládanie jednou rukou. Niekomu však napriek tomu môže prekážať absencia domovského tlačidla s funkciou Touch ID a spomínaným zmenšením obrazovky. Túto možnosť však fanúšikovia stále nájdu v nových „osmičkách“ alebo môžu pri výbere Apple smartfónu obrátiť svoj zrak aj na staršie modely či kompaktný iPhone SE.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom