Mnohí výrobcovia nielen v smartfónovom priemysle neuznávajú opravy zariadení, ktoré majú na starosti tretie strany. Môže ísť napríklad o neautorizovaný servis alebo rôznych domácich kutilov. V Spojených štátoch sa momentálne zvažuje schválenie zákona, ktorý sa však nepozdáva Applu.

Pokiaľ by bol v USA zákon o „práve na opravu“ schválený, Apple by musel ako domáci výrobca smartfónov sprístupniť svoj softvér a všetky prostriedky na opravu jeho zariadení širokej verejnosti. Tento návrh zákona je známy aj pod označením „LB67“ alebo ako „Nebraská účtenka“. Ak sa návrh schváli, išlo by o prvý takýto typ zákona v Spojených štátoch. Senátorka Lydia Brasch predpokladá, že po Nebraske by ho čoskoro mohli prijať aj ďalšie štáty. Podobný návrh je taktiež momentálne zvažovaný v štátoch Minnesota, New York, Massachusetts, Illinois, Wyoming, Tennessee a Kansas.

zdroj fotografie: iFixIt

Schválenie by pomohlo najmä samotným používateľom, ktorí by mali prístup ku všetkým diagnostickým nástrojom a servisným manuálom na opravu zariadení. Takýto zákon by však mohol pomôcť aj majiteľom v odľahlejších krajinách, kde mnohí výrobcovia nemajú svoje servisné centrá. Svoje zariadenia by si tak mohli pokojne opraviť aj v pohodlí domova. Na druhej strane by sa však do veľkej nevýhody dostali samotní výrobcovia. Tých môžu následne postihnúť finančné straty z predaja licencií na opravu.
zdroj fotografie: iFixIt

Nenechaj si ujsť
CIA špehuje každý smartfón, počítač a dokonca aj smart televízory! Boli zverejnené tisíce tajných dokumentov

Pravdou ale je, že Apple Store je možné nájsť najmä vo veľkých mestách. Ľudia žijúci ďaleko od týchto obchodov si tak pri poruche svojho smartfónu musia vybrať medzi niekoľkodňovým čakaním alebo návštevou neautorizovaného servisu. Kalifornskej spoločnosti sa spomínaný návrh zákona vôbec nepáči, čo dáva najavo aj prostredníctvom rôznych kampaní.


zdroj fotografie: Digital Trends

Apple má tak dobrý dôvod na obavy, keďže s týmto zákonom by musel zverejniť svoje tajné informácie, čím dôjde k porušeniu duševného vlastníctva. Situácia v Spojených štátoch je v tomto smere poriadne napätá a schválenie, respektíve neschválenie zákona je zrejme otázkou len niekoľkých týždňov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom