Ovplyvňovanie výkonu softvérovou aktualizáciou u starších iPhonov je stále horúcou témou, ktorá zaujíma aj vysoko postavených senátorov v USA. Paľba kritiky na politiku spoločnosti teda rozhodne neutícha a Apple teraz musí zodpovedať neľahké otázky senátu. 

Vyšetrovanie spoločnosti v kauze ovplyvňovania výkonu starších iPhonov bez vedomia používateľov stále pokračuje. Apple sa tak dostal do nepríjemnej situácie, ktorá mu aktuálne prináša mnoho starostí. Mnohých teda zaujímajú odpovede na zásadné otázky, ako napríklad, či Apple plánuje odškodniť majiteľov, ktorí si nové batérie do poškodených modelov kúpili ešte pred znížením ich ceny. Americký senát sa však zaujíma aj o budúcnosť posledných iPhonov, ktoré mali premiéru v septembri minulého roka.

Výkon najnovších iPhonov nebude ovplyvnený softvérom

„Klinec po hlavičke“ trafil senátor John Thune. Ten chce vedieť, či sa spoločnosť rozhodne v budúcnosti softvérovou aktualizáciou ovplyvniť výkon aj týchto najnovších modelov a akým spôsobom plánuje informovať používateľov. Apple odpovedal vedúcemu Výboru pre obchod, vedu a dopravu nasledovne:

Všetky iPhony sú vybavené základným systémom správy výkonu, ktorý zabezpečuje, aby batéria a ďalšie komponenty pracovali správne a boli chránené. Pri prehrievaní zariadenia tento systém zabezpečuje, že sa teplota nevyšplhá nad bezpečné limity. Tento základný systém je nevyhnutný pre bezpečnosť a predpokladané fungovanie iPhonov, v ktorých ho nie je možné vypnúť. Modely iPhone 8, iPhone 8 Plus a iPhone X už ale obsahujú hardvérové vylepšenia, ktoré umožňujú pokročilejšie riadenie výkonu. Operačný systém iOS tak môže lepšie predvídať a predchádzať neočakávanému vypnutiu smartfónov.“ – vyjadrenie Apple.

Zobraziť celú galériu (2)
Marques Brownlee/YouTube

Nenechaj si ujsť
Apple má problémy s vysvetlením obmedzenia výkonu iPhonov. Môže za to kruto zaplatiť

Počiatočné vyjadrenia spoločnosti ale naznačovali, že softvérové riadenie výkonu dostane v novej aktualizácii na systém iOS 11.2 nielen iPhone 7, ale aj ďalšie modely. Apple si svoje rozhodnutie zrejme premyslelo a výkonové špičky svojich posledných vlajkových lodí chce ovládať hardvérom. Trojica najnovších iPhonov sa tak v budúcnosti zrejme nedočká výkon ovplyvňujúcej softvérovej aktualizácie. Nič ale nie je úplne isté a o 2 roky, keď ich batérie prejdú procesom degradácie, môže byť situácia úplne iná.

Boje na súdoch neutíchajú

Spoločnosť ale stále čelí veľkej kritike, do ktorej sa svojim počínaním dostala. Kvôli tomu sa musí teraz obhajovať aj na nejednom súde. Tieto spory sú však behom na dlhú trať a ich výsledok sa teda tak skoro nedozvieme. Mnohí majitelia iPhonov ale rozhodne dúfajú, že sa v budúcnosti Apple k podobnému kroku už neuchýli. Pokiaľ by však k takejto situácii predsa len opäť došlo, všetci používatelia by o prípadných zmenách mali byť riadne vopred informovaní.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom