Výročnému iPhonu X sa nedarí podľa očakávaní spoločnosti, ktorá si zaň pýta poriadne mastnú sumu. Práve cenovka je jedným z hlavných dôvodov, ktoré záujemcov odrádzajú od jeho kúpy. Analytik Ming-Chi Kuo predpokladá, že Apple predstaví cenovo dostupnejší iPhone, ktorý ale môže byť rovnako „úspešný“ ako plastový iPhone 5C.

Počas septembrovej premiéry iPhone X v minulom roku sa fanúšikovia Apple radovali z nového bezrámikového dizajnu a množstva skvelých funkcií, ktoré im tento nový model priniesol. Nadšenie však mnohých opustilo po odhalení cenovky, ktorá sa vyšplhala do závratných výšin. Doteraz tak ide o jeden z najdrahších smartfónov dostupných na trhu.

Lacnejší iPhone môže zažiť prepad ako iPhone 5C

Cenovka so štyrmi ciframi tak poriadne prekvapila mnohých zákazníkov, ktorí sa radšej začali obzerať po lacnejšej alternatíve. Apple vidí nenaplnené predajné čísla iPhone X, no miesto toho, aby upravil jeho cenu ho tak radšej prestane vyrábať. Náhradou zaň môže byť neskôr v tomto roku „lacnejšia“ verzia s upravenou výbavou. Zachovaný by ale mal byť podľa analytika bezrámikový displej, prepracovaná technológia rozpoznávania tváre a veľkosť samotného smartfónu. Pre okresanie ceny ale Apple musí urobiť isté kompromisy, ktoré sa môžu dotknúť najmä duálneho fotoaparátu. OLED displej zasa nahradí LCD panel a konštrukcia bude miesto nerezovej ocele zrejme vyrábaná z hliníka.

Týmito úpravami by výrobca mohol lacnejší ekvivalent iPhone X predávať za približne 700 až 800 dolárov, čo je však pre mnohých stále poriadne vysoká cena.  Novú líniu má doplniť aj ďalší model s väčšími rozmermi, ktorý do výbavy dostane až 6,5″ OLED displej. Predstavenie lacnejšej verzie by bolo starým trikom, ktorý spoločnosť využila pred takmer 5 rokmi, keď na trh priviedla plastový iPhone 5C v rôznych farebných variáciách.

Chudobnejšie vyzerajúci iPhone u zákazníkov veľký záujem nevyvolal a v podstate išlo hotové fiasko. Zlacnenie vlajkovej lode z minulého roka po predstavení nových modelov by však mohlo uškodiť samotnému výrobcovi. Ten sa tak preto zrejme rozhodne pre ukončenie výroby tohto výročného kúsku a zlacňovať ho nebude.

Zmeny potešia najmä dodávateľov

Ponuka Apple by po odstávke iPhone X mohla na jeseň tohto roka zahŕňať nových nástupcov iPhone X2 a X2 Plus, ktoré budú pokračovať v cenovej politike svojho predchodcu. Lacnejší iPhone s LCD displejom by mohol zákazníka vyjsť na približne 700 až 800 dolárov, pričom výrobca môže zlacniť minuloročné 8-ky, a to až o 100 dolárov. Mnohí ale čakajú na nový iPhone SE 2, ktorý má byť pokračovaním niekoľkoročného, no stále úspešného kompaktného modelu.

Nenechaj si ujsť
Apple radšej zruší predaj iPhone X, ako by ho mal predávať lacnejšie

Žiaľ, v tomto smere nevidí Ming-Chi Kuo veľkú nádej a Apple tak zrejme nového nástupcu pre tento model nepredstaví. Nakoniec však môžu z nových plánov Apple vyťažiť jeho dodávatelia. Výroba rôznych komponentov do nových iPhonov, vrátane senzorov pre rozpoznávanie tváre, displejov a ďalšieho hardvéru im môže zarobiť pekný balík peňazí. Spoločnosť si už našla niekoľkých ďalších dodávateľov, ktorí budú pre jeho smartfóny vyrábať súčiastky.

Zo všetkého ale môže najviac profitovať firma Pegatron, ktorá si má uchmatnúť až 60 % všetkých objednávok, pričom Winstron zrejme dostane iba biednych 10 %. Mnohí ale môžu zarobiť práve na lacnejšom iPhone s LCD displejom, ktorý má podľa odhadov tvoriť až polovicu budúcich objednávok. Všetky tieto informácie pochádzajú od svetovo známeho analytika Ming-Chi Kuoa, ktorý sa síce nezvykne často mýliť, no aj on je len človek. Apple žiadne špekulácie zatiaľ nepotvrdil, a tak sa toho môže do septembra tohto roku ešte mnoho zmeniť. Privítal by si ale lacnejší ekvivalent iPhone X s mierne okresanou výbavou za spomínanú cenu?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom