Americký gigant sa znova dostal do problémov, ktoré ho doviedli až k platbe poriadne mastnej pokuty. Naopak, na účte si výborne prilepší univerzita z USA.

Prípad sa ťahá od októbra 2015, kedy Apple dostal prvú pokutu vo výške 234 miliónov dolárov. Dôvodom boli procesory A7, A8 a A8X použité v iPhone 5S, iPhone 6 a iPhone 6 Plus. Univerzita z mesta Madison v štáte Wisconsin totiž preukázala, že Apple v týchto procesoroch používal patent univerzity z roku 1998. Patent opisuje technológiu, ktorá dokáže predpovedať, aké inštrukcie dá používateľ systému, čím sa zvýši výkon procesora. Apple sa vtedy obhajoval tým, že na technológiu má svoj vlastný patent, no nepomohlo mu to a nakoniec muselo pokutu predsa len zaplatiť.

iphone sezdroj fotografie: YouTube / MKBHD

Od tej doby sa však nepolepšil a koledoval si o ďalšiu pokutu. Patent totiž naďalej používal až kým v decembri 2016 nevypršala jeho platnosť. Súd sa preto rozhodol pokutu zvýšiť, a to rovno až na 506 miliónov dolárov. Je to sčasti aj dobrá správa, pretože pôvodne chcel súd udeliť pokutu vo výške až 862 miliónov.

Nenechaj si ujsť
Je toto finálny dizajn iPhone 8? Za takmer bezrámikový displej si Apple nechá zaplatiť štvorcifernú sumu

Apple sa voči novému rozhodnutiu odvolal a situáciu odmieta komentovať. Patentové vojny nie sú pre veľké spoločnosti ničím nezvyčajným a tvoria výborný nástroj na vysúdenie peňazí. Svoje by o tom vedel povedať najmä Apple, ktorý už viedol mnoho sporov aj so Samsungom. V tomto prípade sa ale nevzdáva a s univerzitou chce za každú cenu bojovať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom