Kalifornská spoločnosť pridala do svojich smartfónov NFC čip poprvýkrát ešte v roku 2016. Vývojári aplikácií tretích strán však k nemu prístup nemali, a tak boli jeho možnosti doteraz uplatňované najmä pri bezkontaktných platbách v obchodoch. S novým systémom iOS 12 môže Apple týmto vývojárom ponúknuť možnosti NFC, aby ich tak implementovali do svojich aplikácií.

Ako prvý sa prítomnosti NFC čipu v histórii Applu mohol tešiť iPhone 6 a iPhone 6 Plus. Spoločnosť však môže zamýšľať povolenie prístupu k tejto výbave aj iným vývojárom, čomu by sa iste potešili aj samotní používatelia. Tí by tak mohli svoje iPhony využiť napríklad ako cestovný lístok vo verejnej doprave, alebo nimi odomykať hotelové izby, či dokonca autá.

NFC v iPhonoch môže čakať sľubná budúcnosť

Niektoré z týchto možností si už mohli vyskúšať obyvatelia v Spojenom kráľovstve, ale aj Japonsku. Práve tam vybrané hotely už umožňujú, aby si hosť zabezpečil vstup do izby svojim iPhonom. Stále však pritom nie je využívaný NFC čip, ale Bluetooth LE signál, ktorý nie je tým najbezpečnejším spôsobom.  Už v novej verzii systému iOS 12 tak môže Apple povoliť prístup k tomuto čipu aj tretím stranám, ktoré by s jeho využitím mohli vytvoriť mnohé zaujímavé aplikácie.

Nenechaj si ujsť
Apple radšej ponúka viac úložiska iCloud na mesiac zadarmo namiesto toho, aby dal už v základe dostatok kapacity

Zatiaľ ale nie je jasné, kedy a či vôbec sa spoločnosť pre takéto riešenie rozhodne. Pridanie API rozhrania do súboru nástrojov pre vývoj softvéru tak stále ostáva otázne. Apple však môže prístup k NFC čipu nakoniec vymedziť len pre vybraných vývojárov. Viac informácií nám zrejme prezradí samotná spoločnosť už počas konferencie WWDC 2018, ktorá sa uskutoční 4. júna.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom