Spoločnosť Apple sa dlhé roky zameriava na bezpečnosť svojich používateľov. Jej operačné systémy sú natoľko sofistikované, že dokážu účinne odolávať najrôznejším kybernetickým hrozbám.

Žiaľ, v poslednom období čoraz častejšie počúvame o tom, že ochrana iOS alebo macOS bola úspešne prelomená. Presne preto sa v Cupertine rozhodli konať.

Ako píše Macrumors, spolu s tretími vývojárskymi beta verziami iOS 16, iPadOS 16 a macOS 13 Ventura firma predstavila nový bezpečnostný režim, ktorý nazýva Lockdown mode (režim uzamknutia).

Ten je podľa spoločnosti Apple určený pre úzku skupinu ľudí, pri ktorých je vysoká pravdepodobnosť, že by mohli byť ohrození hackermi. Firma, ale dodáva, že Lockdown mode si bude môcť aktivovať úplne každý používateľ prostredníctvom aplikácie Nastavenia a sekcie Súkromie a zabezpečenie.

Do spomínanej skupiny ľudí, pre ktorú bol režim uzamknutia prioritne navrhnutý, patria predovšetkým novinári, rôzni aktivisti, vládni zamestnanci či vysokopostavení politici. Práve voči nim využívajú súkromné spoločnosti, ktoré sú podporované štátmi, rôzne druhy špionážnych softvérov. Tie sú určené na získanie citlivých dát alebo diskreditáciu osôb.

Ako bude fungovať Lockdown mode v iOS 16 a ďalších operačných systémoch? 

lockdown mode apple
Apple

Spoločnosť Apple sa rozhodla rozanalyzovať cesty, pomocou ktorých sa môže dostať škodlivý malware do jej zariadení a následne urobila všetko preto, aby mu v tom zabránila.

Pekným príkladom je aplikácia Správy, ktorá v Lockdown mode blokuje väčšinu typov príloh s výnimkou obrázkov. Dostupné v nej nie sú ani štandardné náhľady odkazov.

Ďalším krokom k bezpečnejšiemu systému je blokovanie všetkých neznámych FaceTime hovorov, zákaz vybraných webových technológií a funkcií prehliadania, vrátane kompilácie JavaScriptu just-in-time (JIT), odstránenie zdieľaných albumov z aplikácie Fotky a blokovanie všetkých pozvánok do nových zdieľaných albumov či nemožnosť nainštalovať nové konfiguračné profily.

Dôležitým obmedzením je tiež zablokovanie akéhokoľvek káblového spojenia s inými zariadeniami alebo príslušenstvom, pokiaľ je (napríklad) iPhone riadne uzamknutý.

Samotný režim je už možné vyskúšať v rámci tretích vývojárskych beta verzií iOS 16, iPadOS 16 či macOS Ventura. Široká verejnosť sa k nemu dostane v priebehu septembra, keď budú operačné systémy dostupné pre všetkých.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP