Na adresu Apple sa prednedávnom vyvalila vlna kritiky po správach, že spoločnosť chce skenovať fotografie používateľov v USA, aby odhalila prípadné materiály dokazujúce sexuálne zneužívanie detí.

Ako sa však ukázalo, za týmto účelom gigant už kontroluje iCloud Email a prílohy v správach celé roky. Údajne tak má správy skenovať od roku 2019, informuje Gizmodo s odvolaním na portál 9to5Mac.

Prílohy v emailoch sleduje už celé roky

Apple plánuje skenovať fotografie používateľov pomocou technológie NeuralHash, ktorá však už stihla kvôli bezpečnostným problémom zožať z radov odborníkov negatívne reakcie. Medzičasom, ako sa technologický svet sústredí na kritizovanie tohto kontroverzného kroku amerického výrobcu smartfónov, Apple priznal, že podobné skenovanie robí už roky.

chuttersnap / freepik

Podľa reportéra Bena Lovejoya kontroluje Apple prílohy emailov v iCloude už od roku 2019, aby odhalil prípadné sexuálne zneužívanie maloletých a detí. Robí tak aj bez vedomia používateľov. Emailové správy nie sú šifrované, a tak je kontrola ich príloh pomerne jednoduchou a rýchlou záležitosťou.

Apple mi potvrdil, že skenoval prichádzajúce a odchádzajúce správy v iCloud Mail kvôli CSAM (Child Sexual Abuse Materials) od roku 2019. Email nie je šifrovaný, a tak skenovanie príloh ako mail prechádza servermi Applu by bolo triviálnou úlohou.

Apple taktiež naznačil, že robil aj nejaké obmedzené skenovanie iných dát, avšak nespresnil mi, aké dáta to boli, s výnimkou toho, že to bolo v malom množstve. Potvrdil mi však, že „ostatné dátanezahŕňali zálohu v iCloude,“ vyjadril sa reportér Ben Lovejoy z portálu 9to5Mac.

Dôkazy o skenovaní príloh emailov spoločnosťou Apple sa však objavili aj v minulosti. Kedysi mal gigant vytvorenú aj samostatnú stránku, na ktorej popisoval spôsob vyhľadávania materiálu dokazujúceho sexuálne zneužívanie maloletých a detí. O využití tohto skenovania sa navyše zmienila aj vedúca oddelenia ochrany osobných údajov, Jane Horvath, počas vlaňajšej konferencie, informoval The Telegraph.

Systém Applu nie je bezpečný, varujú odborníci

Počas udalosti totiž potvrdila, že Apple využíva skríningovú technológiu na odhaľovanie ilegálnych fotografií a v prípade, ak takéto materiály nájde, účet používateľa zablokuje. Nešpecifikovala však bližšie, ako takýto materiál spoločnosť odhaľuje.

NEPREHLIADNI
Apple stále len dobieha konkurentov. Chystá však inováciu, ktorá konečne zmení vnímanie iPhonu

Apple tak naďalej pokračuje v plánoch na zavedenie skenovania fotografií v smartfónoch svojich používateľov v USA, a to aj napriek tomu, že výskumníci z Princetonskej univerzity dokázali, že tento systém môže otvárať brány k sledovaniu ľudí.

Spoločnosť je síce známa presadzovaním ochrany súkromia svojich používateľov, no touto novinkou rozpútala vo svete množstvo kritiky a negatívnych reakcií, ktoré sa na ňu kvôli skenovaniu fotografií používateľov valia z každej strany. Zatiaľ však nič nenaznačuje tomu, že by Apple od tohto plánu ustúpil.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú