S vývojom digitálnych asistentov s umelou inteligenciou sa tá začala objavovať v stále väčšom množstve zariadení, pričom neobišla ani reproduktory. Vylepšenie tohto príslušenstva o túto technológiu spôsobilo výrazný nárast predajnosti a čísla majú rásť aj v najbližšom období. Apple neodhadol trh s inteligentnými reproduktormi a kvôli neskorému uvedeniu do predaja si jeho HomePod zabral omnoho menší trhový podiel, než konkurencia.

Tieto informácie priniesla vo svojom štatistickom výskume spoločnosť Canalys. Podľa jej údajov sa očakáva, že do konca tohto roka bude predaných až 100 miliónov inteligentných reproduktorov, pričom až 50 % z nich môže pochádzať od Amazonu. Ďalším dominantným v tomto segmente je Google s jeho vlastným modelom, no časť podielu si chce zobrať aj Apple HomePod.

Zaváhanie Applu bude mať následky ešte dlho

Nový inteligentný reproduktor Apple predstavil ešte na jeseň minulého roka, no do predaja poputoval až vo februári 2018. Navyše je tento reproduktor vybavený asistentom Siri dostupný iba na vybraných trhoch, vďaka čomu je výrobca opäť v nevýhode. Kým si Amazon Echo reproduktory zaberú až 50 % trhového podielu a Google Assistant získa zhruba 30 %, Apple HomePod môže uchmatnúť iba 4 % z celosvetového podielu na trhu. Toto číslo tak predstavuje zhruba iba 4 milióny predaných kusov. V porovnaní s minulým rokom sa inteligentným reproduktorom darí až o 150 % lepšie, pričom sa počet predaných kusov do roku 2022 zvýši až na 310 miliónov kusov.

Nenechaj si ujsť
Apple chce rozšíriť svoju ponuku slúchadiel. Obrovské novinky prídu už budúci rok

Ani tento výrazný nárast však nehrá v prospech Applu. Jeho HomePod by si totiž dovtedy mohol získať len 10 % podiel na trhu. Veľká zmena by však podľa dát spoločnosti Canalys mala čakať aj na Amazon a jeho reproduktory Echo. Ich trhový podiel by mal klesnúť z polovice na 34 %. Zaváhanie spoločnosti z Cupertina pri uvedení reproduktora HomePod tak môže mať ďalekosiahle následky. Tie sa postarajú o slabý trhový podiel aj o niekoľko rokov. Do tej doby si jeho konkurenti získajú vedúce pozície, ktoré nebude pre Apple ľahké dobehnúť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom