Google sa rozhodol sprístupniť svoje nástroje na úpravu fotiek poháňané umelou inteligenciou pre všetkých používateľov služby Google Fotky. Doteraz pritom boli dostupné prakticky výhradne len predplatiteľom služby Google One a najmä majiteľom smartfónov Google Pixel.

Ako uvádza samotný Google vo svojom blogu, od 15. mája sa tak môžeš tešiť na funkcie ako Magická guma, ktorá dokáže vymazať nežiaduce objekty z fotiek, alebo nástroj na doostrenie rozmazaných fotografií.

Pre Pixel bol tento balík funkcií jedným z hlavných marketingových ťahov, ktorý sme mohli vidieť v mnohých reklamných materiáloch. Rozhodnutie Googlu plošne ho sprístupniť znamená, že táto donedávna „exkluzívna“ funkcia príde aj na smartfóny Apple či Samsung.

Dostaneš všetky tieto funkcie

Okrem Magickej gumy a nástroja na doostrenie príde aj funkcia ako Portrait Light (dokáže upraviť svetlo na fotke) či Magický editor.

Magický editor, ktorý debutoval s modelom Pixel 8, využíva pokročilú umelú inteligenciu na to, aby sa obyčajné fotky čo najviac podobali na profesionálne zábery. Dokáže automaticky odstrániť nechcené objekty, upraviť kompozíciu snímky či dokonca zmeniť farbu oblohy a doplniť pritom chýbajúce časti fotky realistickou scenériou.

Našťastie, väčšina používateľov smartfónov nebude mať s prístupom problém. Stačí ak máte v mobile operačný systém Android 8.0 alebo novší, respektíve iOS 15 a vyššie. Pre používateľov počítačov s operačným systémom od Googlu je potrebný Chromebook Plus s Chrome OS vo verzii 118+ a viac, alebo minimálne 3GB operačnej pamäte.

Google

Bezplatné používanie Magického editora má ale predsa jeden háčik. Bežným používateľom Google Fotiek na Androide a iOS je k dispozícii 10 bezplatných úprav za mesiac. Pre majiteľov smartfónov Pixel a predplatiteľov Google One s 2TB úložiskom však platia úpravy bez akýchkoľvek obmedzení.

Google má s AI aj problémy

Vytváranie obrázkov ľudí v AI Gemini vyvolalo kontroverziu, pretože generovalo rasovo nepresné výsledky. Po zadaní výzvy na vygenerovanie nemeckého vojaka z roku 1943 sa vo výsledku objaví napríklad aziatka a černoch v nacistickej uniforme.

Ďalším zlyhaním bolo napríklad vyobrazenie „otca Ameriky“ ako Indiána, černocha a aziata. Podobný problém nastal po vyžiadaní vyobrazenia pápeža. Gemini vygenerovalo ženu, čo je číry nezmysel, keďže nikdy v dejinách nezasadla na Petrov stolec príslušníčka nežného pohlavia. Problém detailne rozoberáme v samostatnom článku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú