Spoločnosť Apple čelí ďalšej žalobe zo strany advokátskej skupiny, ktorá ho obviňuje zo známeho obmedzovania výkonu starších modelov iPhonov v Taliansku, informuje TechCrunch. Predtým sa gigant ocitol kvôli rovnakému problému pred súdom aj v ďalších krajinách a žalobu naň podalo aj 34 amerických štátov.

Po prepuknutí kauzy s úmyselným spomaľovaním starších modelov iPhonov čelil Apple nielen veľkej kritike, ale aj mnohým súdom, ktoré ho doteraz vyšli na stovky miliónov eur. Spoločnosť pred rokmi svojim nič netušiacim zákazníkom, ktorí používali iPhone 6/6 Plus, iPhone 6S/6S Plus alebo novší iPhone 7/7 Plus, spomalila výkon hardvéru. Odhalili to benchmarkové testy, o ktorých sme informovali ešte v roku 2017.

Všetko sa to udialo na prelome rokov 2017 a 2018. Práve v tom čase mal Apple formou aktualizácie obmedziť výkon týchto iPhonov, čo sa samozrejme nepáčilo ich majiteľom. Kritiku si však spoločnosť dokázala obhájiť a informovala, že výkon obmedzila z bezpečnostných dôvodov – kvôli starším batériám, ktoré mohli pri náročnejších úkonoch spôsobovať samovoľné reštartovanie iPhonov.

Kalifornský gigant naďalej platí za svoj veľký prešľap

Tento krok však Apple spravil poza chrbát ľudí, čo sa mu nakoniec aj vypomstilo. Doteraz čelil mnohým súdnym žalobám, v ktorých musel poškodeným používateľom zaplatiť „bolestné“ za spôsobené problémy. Prihliadnuc k množstvu smartfónov, ktoré spomalenie výkonu ovplyvnilo, išlo o sumy rádovo v desiatkach až stovkách miliónov eur. Aby toho nebolo málo, nedávno pribudla na zoznam ďalšia žaloba.

Advokátska skupina Euroconsumers v Taliansku v nej žiada od Apple odškodné vo výške 60 miliónov eur. Táto suma predstavuje celkové odškodné, z ktorého majú poškodení majitelia iPhonov 6, 6 Plus alebo 6S a 6S Plus získať 60 € za každý kus, ktorému bol umelo znížený výkon. Tieto modelové rady iPhonov boli na talianskom trhu predávané od roku 2014 až do roku 2020.

Podobné žaloby kvôli rovnakému prípadu už boli začiatkom decembra 2020 podané aj v Belgicku a Španielsku a opäť ich iniciovala rovnaká advokátska skupina. S rovnakou žalobou plánuje predstúpiť pred súd aj v Portugalsku.

Apple tak naďalej čelí žalobám kvôli problému z minulosti a počet prípadov ešte stále nemusí byť konečný. V minulom roku pritom gigant zaplatil za umelé znižovanie výkonu iPhonov 421 miliónov eur a neskôr súhlasil s ďalším mimosúdnym vyrovnaním vo výške 95 miliónov eur po žalobe zo strany 34 amerických štátov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom