Spoločnosť Apple zažíva v posledných dňoch viacero problémov, ktoré sa nanešťastie riešia až súdnou cestou. Okrem nariadenia súdu o zákaze predaja určitých modelov v Číne sa objavila aj ďalšia žaloba. Tá je tak trocha bizarná, nakoľko prišla od dvojice Američanov, ktorí Apple žalujú zo zavádzania o parametroch displejov.

Žaloba bola podaná na Okresnom súde v Severnej Kalifornii a jej hlavným bodom sú podľa žalujúcich mylné informácie o uhlopriečke a počte pixelov v displejoch. Údaje sa týkajú výlučne troch zariadení, a to – minuloročného modelu iPhone X a najnovších modelov Xs a Xs Max. Všetky tri spomenuté modely disponujú OLED displejom so zaoblenými okrajmi a výrezom pre prednú kameru. Práve tieto vlastnosti skresľujú informácie uvádzané spoločnosťou.

Prečítajte si tiež!
Apple chce vyriešiť zákaz predaja iPhonov v Číne špeciálnou aktualizáciou

Dvojica mladíkov za hlavný problém považuje rozlíšenie v pixeloch, ktoré pri iPhone X predstavuje 2436 x 1125 s uhlopriečkou 5,8″. V tomto prípade žalobcovia uvádzajú, že Apple pri veľkosti obrazovky pripočítal aj zaoblené okraje a výrez, čo však nie je úplne súčasť obrazovky.

V skutočnosti tak počet pixelov predstavuje len 2195 x 1125 a veľkosť obrazovky je len 5,6875″. V údajoch uvádzaných spoločnosťou sú interpretované čísla, ktoré ako keby nebrali do úvahy výrez v displeji, ale ani zaoblené okraje.

V žalobe sa taktiež uvádza aj to, že pixely v displejoch nepredstavujú plnohodnotné pixely s tromi RGB subpixelmi na každý pixel. V praxi teda môžeme hovoriť o tom, že aj napriek tomu, že má iPhone X uvádzané vyššie rozlíšenie, obsahuje menej kvalitnejší displej v porovnaní s iPhonom 8 Plus. Podľa žaloby má iPhone X celkovo 5,48 miliónov subpixelov, pričom iPhone 8 Plus až 6,22 miliónov, no údaje Apple to uvádza opačne.

Ak ide o prípad žaloby od jednotlivých fyzických osôb, tento prípad nie je prvým a zjavne ani posledným. V marci na Apple podalo kvôli softvérovým vylepšeniam žalobu vyše 59 osôb a v júni sa objavila ďalšia žaloba, ktorá sa týkala samotnej obrazovky. Ako sa Apple s týmto problémom vysporiada, sa dozvieme už v najbližších dňoch a budeme o tom určite informovať. Žalobcovia požadujú určitú finančnú náhradu a ukončenie zavádzania používateľov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom