Mnohí pred ňou zatvárajú oči a tvária sa, že ich sa to netýka. Šikana je však obrovským problémom, ktorý sa veľmi nerieši. Kto sa niekedy v živote so šikanou stretol, tak vie, aké ťažké je s ňou vyjsť na povrch. Práve preto je tu aplikácia Nenech to být (NNTB), za ktorou stojí len 19-ročný Jan Sláma a jeho dvaja spolužiaci. Spoločne bojujú so šikanou, sexuálnym obťažovaním, vylučovaním z kolektívu a ďalšími sociálnymi problémami v školách na celom svete.

Najviac ohrozenou skupinou sú pritom deti v školských zariadeniach, ktoré takéto prípady zvládajú veľmi ťažko a podobné zážitky môžu ovplyvniť nielen ich výsledky v škole, ale aj celý ich život. Výhodou aplikácie je, že je úplne anonymná a podnety do nej môže vkladať ako obeť, tak aj ten, čo rizikové správanie zaregistroval.

Základná verzia aplikácie je dostupná pre všetkých, nakoľko by každé dieťa malo mať možnosť zveriť sa so svojím trápením. Stačí len zaregistrovať školu. Prináša však len základné funkcie, ako upozornenie mailom, elektronické letáky o prevencii a správu upozornení.

NNTB

Prémiová verzia je už síce platená, no okrem toho ponúka možnosť psychologickej či metodickej podpory, možnosť individuálnej odpovede, filter od spamu, pokročilú webovú administráciu, tlačené preventívne materiály, štatistiky tried, nástenku a, samozrejme, aj certifikát o tom, že škola má záujem o aktívne riešenie šikany.

NNTB
NNTB

Celý projekt nás nesmierne nadchol, preto sme sa rozhodli vyspovedať toho najpovolanejšieho – Jána Slámu. V rozhovore sa okrem iného dozvieš, ako celý nápad vznikol, koľko krajín a škôl sa do celého projektu doteraz zapojilo a aké sú ich plány do budúcna.

Napriek mladému veku sa vám podarilo priniesť aplikáciu, ktorá rieši závažný spoločenský problém. Čo stálo za jej vznikom? Reálna skúsenosť so šikanou, alebo to bol vonkajší podnet? Kedy vám napadla myšlienka niečo podobné vytvoriť?

So šikanou som sa stretával na základnej škole, predovšetkým v roli mlčiacej väčšiny. Tej časti triedy, ktorá sa jej aktívne nezúčastnila, nepáčilo sa jej to, chcela pomôcť, ale nevedela, ako na to. Znovu som sa k šikane vrátil o niekoľko rokov neskôr, na strednej škole. S kamarátmi sme už od mala vymýšľali rôzne internetové projekty a povedali sme si, že by sme chceli pomôcť s riešením nejakého väčšieho projektu. Rozhodli sme sa vtedy práve pre rizikové správanie v školách.

Koľko ľudí stojí za jej vznikom a bola aplikácia financovaná z vlastných zdrojov?

Na začiatku sme to boli traja spolužiaci z triedy. Dnes na projekte pracuje približne 30 ľudí. Zo začiatku sme si všetko hradili z vlastných zdrojov, neskôr z investícií. Momentálne stále prevládajú financie od investorov, ktoré doplňujú naše príjmy z biznisových aktivít a sponzori neziskových aktivít.

Koľko škôl a krajín je súčasťou tohto projektu?

Celkovo sa zapojilo 1 600 škôl v 5 krajinách a postupne sa snažíme tento počet rozširovať.

Švýcarsko, Slovensko, Indie, Polsko, JAR, Česká republika, Rakousko, Velká Británie, Amerika – ani nestíháme sledovat, jak rychle se rozrůstáme! Všem, kteří se podílí na Nenech to být – díky, že jste!

Gepostet von Nenech to být am Sonntag, 2. Dezember 2018

Koľko škôl na Slovensku sa zapojilo do NNTB?

Zatiaľ sú to menšie desiatky, nakoľko oficiálne sme na Slovensku ešte NNTB nespustili. Oficiálne spustenie chystáme v spolupráci s ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu (rokovania už prebehli pozn. autora) a veríme, že po jeho podpore sa zapojí omnoho viac škôl. Zároveň by sme potrebovali nájsť country manažéra, ktorý si vezme NNTB v tomto štáte na starosť.

Ako vyzerá spolupráca? Kontaktujete jednotlivé školy vy sami, alebo je to naopak?

Ako kde. V Česku sa školy už zapájajú samé, všetky školy na Slovensku si nás tiež našli. V štátoch, kde začíname, je ale prvý kontakt z našej strany.

Aká je spätná väzba na NNTB? Darí sa problémy so šikanou riešiť?

Sme službou pre školy a nechceme ju nijako kontrolovať. Nemáme teda presné informácie o tom, koľko prípadov sa podarilo vyriešiť a koľko nie. Z rozhovorov so školami nám ale vyplýva, že sú spokojné a projekt funguje ako má. Podobné informácie sú aj od detí, ktoré projekt stále aktívne využívajú.

V čom vidíte najväčší problém, že k šikane (nielen v školách) dochádza?

Ono je to pomerne prirodzený jav vo viacerých väčších kolektívoch. Ak sa jeho členovia nudia, vymýšľajú spôsoby, ako sa zabaviť. Zosmiešňovanie iných je, bohužiaľ, jednou z ciest. Obeť šikany sa obvykle v niečom odlišuje a táto odlišnosť môže zvyšok kolektívu naviesť k tomu, aby jej ubližovali. Preto je dôležité vybudovať v triede priateľské prostredie, kde sa deti cítia dobre a nemusia hľadať podobné zvrátené spôsoby zábavy.

NNTB
NNTB

Plánujete NNTB aplikovať aj v inej sfére? Koniec koncov, škola nie je jediným miestom, kde je problém so šikanou. Častým prípadom je to aj v dospelosti, kde sa ľudia stretávajú v zamestnaní s mobingom.

Chystáme podobný projekt aj pre podniky. Mohol by pomôcť s prevenciou vyhorenia či odchodom zamestnancov. V Česku pravdepodobne spustíme aj verziu pre športové kluby.

Čo vízia do budúcna? Máte v pláne expandovať na ďalšie trhy, prípadne predstaviť nové funkcie?

Produkt sa snažíme stále zlepšovať a už máme nápady. Vývoj sa asi len tak neskončí. Hlavnou prioritou je pre nás určite šírenie do ďalších škůl, do ďalších štátov a pomáhať väčšiemu počtu detí. Tiež je pre nás dôležité rozšíriť náš tím o ľudí s chuťou meniť svet a postupne sa púšťať do ďalších segmentov, ako sú podniky či športové kluby.

Čo by ste na záver odkázali tým, ktorých trápi šikana, no boja sa s ňou vyjsť na povrch?

Že by o tom mali hovoriť a riešiť to. Šikana a vylučovanie z kolektívu môže mať na jedincov dlhodobý dopad a ovplyvniť ho na celý zvyšok života. Určite sa oplatí zasiahnuť, kým je to v počiatočnom štádiu.

NNTB
Pixabay

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom