Hovorí sa, že človek je jeden z najprispôsobivejších tvorov, ktorý na Zemi žijú. Či je to pravda, to posúď sám, ale je isté, že počas súčasnej krízy sa veľmi prejavuje práve naša vynaliezavosť. Výborným príkladom je práca z domu, online vyučovanie, či online rozhovory s rodinou a priateľmi. Aj na Slovensku sme od prvých opatrení začali masívne uskutočňovať videohovory cez rôzne aplikácie. Na ich zásady ochrany osobných údajov si ale posvietil portál Consumer Reports.

V apríli sme písali o bezplatnej aplikácii Zoom, ktorá v priebehu posledných piatich mesiacov zaznamenala až 30-násobný nárast používateľov, keď sa z pôvodných 10 miliónov používateľov dostala až na 300 miliónov. Vzhľadom na viaceré chyby pri zabezpečení sa však ľuďom do hovorov dostávali neželaní účastníci, na čo reagovali školy v New Yorku tým, že aplikáciu Zoom školám zakázali.

Spoločnosť Google podobne svojim zamestnancom prikázala odstrániť si túto aplikáciu zo svojich zariadení, písali sme o tom tu.

zoom.us

 

V reakcii na kauzu Zoom sme uverejnili článok, v ktorom sme predstavili viaceré alternatívy. Sú medzi nimi aj Cisco od spoločnosti Webex, Skype a Teams od Microsoftu či Meet od Googlu. No poznáme to, málokedy skutočne čítame Zásady ochrany osobných údajov, s ktorými je pre spustenie aplikácie nutné súhlasiť.

Portál Consumer Reports tieto zásady analyzoval a zistil, že aplikácie o svojich používateľoch zbierajú oveľa viac informácií, než si ľudia myslia.

V čase pandémie koronavírusu sa masovo rozšírili videohovory cez rôzne aplikácie. Pixabay

Portál však netvrdí, že tieto aplikácie sú nebezpečné, píše The Verge. Súhlasom so Zásadou ochrany osobných údajov ale dávame spomínaným spoločnostiam prístup k mnohým osobným informáciám.

„Hoci sa Zásady ochrany osobných údajov rôznych spoločností v niektorých veciach líšia, rozdiely vôbec nie sú veľké,“ hovorí Bill Fitzgerald z Consumer Reports, ktorý dokumenty analyzoval. „Čo sa týka súkromia, pre videohovory nie je výhrou ani jedna z týchto možností.“

Na základe súhlasu s ich Zásadami ochrany osobných údajov majú všetky tri spoločnosti (Microsoft, Cisco aj Google) právo zbierať informácie z tvojich hovorov, vrátane toho, ako dlho tieto videohovory trvajú a tiež IP adresy ľudí, ktorí sa ich zúčastňujú.

Keďže tieto spoločnosti sú obrovské a s ich produktami prichádzame denne do styku, informácie, ktoré získajú z videohovoru, môžu skombinovať s informáciami z iných zdrojov za účelom vytvorenia osobného profilu používateľa.

Pixabay

Takýto osobný profil človeka, ktorý by zahŕňal informácie o jeho zvykoch a záujmoch, by mohol byť použitý na personalizovanú reklamu. Žiadna zo spoločností totiž presne neuviedla, aké dáta konkrétne zbiera, ani na čo ich používa. Všetky tri však uviedli, že nahrávky a prepisy konverzácií vytvárajú len vtedy, keď im to používatelia nahrávaním ich videohovorov umožnia. Vyhlásili, že nahrávky nie sú „primárne“ používané na poskytovanie reklám.

Ako sa teda v týchto aplikáciách lepšie zabezpečiť a ochrániť svoje osobné údaje pred zneužitím? Dávaj si pozor na to, aké informácie o sebe poskytuješ a vždy počítaj s tým, že môžeš byť nahrávaný. Nielen osobou, s ktorou práve voláš, ale aj samotnou aplikáciou.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom