Keď pred mesiacmi otvoril Elon Musk v LA súkromnú školu Ad Astra, okrem exkluzivity sa hovorilo najmä o pokrokových učebných metódach, pri ktorých sa prihliada na rozvíjanie kritického myslenia a nie len bezhlavého memorovania informácií.
Elon Musk v spolupráci s vývojovým štúdiom ClassDojo predstavili aplikáciu Conundrums, ktorá už od septembra bude súčasťou osnov na škole Ad Astra. Je určená žiakom základných a stredných škôl a jej cieľom je rozvíjať ich kritické a etické myslenie. Aplikácia sa zameriava na otázky, ktoré nie sú súčasťou bežných učebných plánov. Portál Business Insider mal možnosť si aplikáciu prezrieť a tu sú ti najzaujímavejšie postrehy.
Rešpekt jednotlivých názorov je kľúčový
Jedno z cvičení sa zaoberá napríklad vlastníckym právom. Skupina priateľov nájde kostru dinosaura, no tá sa jednou polovicou nachádza na území národného parku a tá druhá na pozemku farmára. Študenti musia predniesť názor na to, komu má kostra patriť a prečo. Majú byť čo najviac otvorení názorom a rešpektovať iných. Vo verzii pre učiteľa sú pritom aj rôzne zvraty, ktoré môžu celú situáciu pozmeniť.
Navonok jednoduchá úloha však vyvoláva otázka z oblasti, etiky, práva a ekonómii. Po absolvovaní diskusie je tu ešte priestor na záverečné zhodnotenie a zamyslením sa nad cvičením. Výsledky cvičení sa môžu zdieľať aj s rodičmi žiakov.
Dilema vlastníckeho práva
Aj druhý príklad je z oblasti vlastníctva, no venuje sa hlavne etike a morálnemu právu. Jedna z postáv aplikácie si zakúpi obraz Mona Lisa. Úloha pre študentov je taká, že majú diskutovať o tom, či má právo tento obraz znehodnotiť. Tu sa však vlastníctvo kryje s vysokou umeleckou hodnotou a faktom, že obraz má 500 rokov a je to jedna z najznámejších malieb, kvôli ktorej navštívi Paríž každoročne niekoľko miliónov ľudí.
Zničením obrazu by sa tak zničil aj kus histórie. Aj keď ho teda vlastní súkromná osoba, mala by právo si s ním robiť, čo chce? Podobne ako cvičenie predtým sa aj toto zameriava na čo najplodnejšiu diskusiu, ktorá je úplne inde ako tie, ktoré sú na základnej či strednej škole.
Prečítaj si tiež
Elon Musk v rozhovore priznal, že tento rok je preňho najťažším v celej kariére
Tak čo hovoríš na takýto spôsob výučby? Samozrejme, osnovy sa venujú aj bežným predmetom, no takéto oživenie vedie k lepšiemu logickému mysleniu a kreativite, čo sa z našich škôl postupne vytráca a všetko to je len o memorovaní a naháňaním sa za lepšími známkami, ktoré ešte nikomu nezaručili úspech.
Teraz čítajú

Muskov Neuralink desí aj uznávaných odborníkov. Je tu riziko, že bude predávať myšlienky ľudí

Bitcoinová horúčka eskaluje. Slováci sa vrhajú do kryptomien, od začiatku roka ich nakúpili za desiatky miliónov

Masové sledovanie ľudí a sociálny kredit dostane v EÚ „červenú“. Únia chce regulovať kritické dopady využitia umelej inteligencie

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Zarábajú násobky toho, čo bežný Slovák. Toto sú virtuálni influenceri generovaní cez PC, máme takého aj na Slovensku

VIDEO Muskov Neuralink napreduje raketovo. Opica s čipom v mozgu si prvýkrát zahrala ping-pong len pomocou mysle
Články, ktoré hýbu svetom

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Totálne komiksové šialenstvo. Toto sú všetky DC novinky, ktorých sa v najbližších rokoch dočkáme

Vylepšili historicky prvú snímku čiernej diery. Lepšiu si ešte určite nevidel, teraz vrhá von prúd plazmy

Vlastné aerolinky malo aj Slovensko, ich osudy sú však tragikomické. Príbeh Slovakian Airlines vyniká najviac

Vallo hľadá do tímu človeka, ktorý bude pracovať s milionovými projektmi. Ponúkaný plat mnohých prekvapí
