Keď pred mesiacmi otvoril Elon Musk v LA súkromnú školu Ad Astra, okrem exkluzivity sa hovorilo najmä o pokrokových učebných metódach, pri ktorých sa prihliada na rozvíjanie kritického myslenia a nie len bezhlavého memorovania informácií.

Elon Musk v spolupráci s vývojovým štúdiom ClassDojo predstavili aplikáciu Conundrums, ktorá už od septembra bude súčasťou osnov na škole Ad Astra. Je určená žiakom základných a stredných škôl a jej cieľom je rozvíjať ich kritické a etické myslenie. Aplikácia sa zameriava na otázky, ktoré nie sú súčasťou bežných učebných plánov. Portál Business Insider mal možnosť si aplikáciu prezrieť a tu sú ti najzaujímavejšie postrehy.

Rešpekt jednotlivých názorov je kľúčový

Jedno z cvičení sa zaoberá napríklad vlastníckym právom. Skupina priateľov nájde kostru dinosaura, no tá sa jednou polovicou nachádza na území národného parku a tá druhá na pozemku farmára. Študenti musia predniesť názor na to, komu má kostra patriť a prečo. Majú byť čo najviac otvorení názorom a rešpektovať iných. Vo verzii pre učiteľa sú pritom aj rôzne zvraty, ktoré môžu celú situáciu pozmeniť.

Navonok jednoduchá úloha však vyvoláva otázka z oblasti, etiky, práva a ekonómii. Po absolvovaní diskusie je tu ešte priestor na záverečné zhodnotenie a zamyslením sa nad cvičením. Výsledky cvičení sa môžu zdieľať aj s rodičmi žiakov.

Dilema vlastníckeho práva

Aj druhý príklad je z oblasti vlastníctva, no venuje sa hlavne etike a morálnemu právu. Jedna z postáv aplikácie si zakúpi obraz Mona Lisa. Úloha pre študentov je taká, že majú diskutovať o tom, či má právo tento obraz znehodnotiť. Tu sa však vlastníctvo kryje s vysokou umeleckou hodnotou a faktom, že obraz má 500 rokov a je to jedna z najznámejších malieb, kvôli ktorej navštívi Paríž každoročne niekoľko miliónov ľudí.

Zničením obrazu by sa tak zničil aj kus histórie. Aj keď ho teda vlastní súkromná osoba, mala by právo si s ním robiť, čo chce? Podobne ako cvičenie predtým sa aj toto zameriava na čo najplodnejšiu diskusiu, ktorá je úplne inde ako tie, ktoré sú na základnej či strednej škole.

Prečítaj si tiež
Elon Musk v rozhovore priznal, že tento rok je preňho najťažším v celej kariére

Tak čo hovoríš na takýto spôsob výučby? Samozrejme, osnovy sa venujú aj bežným predmetom, no takéto oživenie vedie k lepšiemu logickému mysleniu a kreativite, čo sa z našich škôl postupne vytráca a všetko to je len o memorovaní a naháňaním sa za lepšími známkami, ktoré ešte nikomu nezaručili úspech.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom