V minulosti sme boli často svedkami vysokých faktúr od operátorov, hlavne pri využívaní ich služieb v roamingu. No ako doba pokročila, tak silná konkurencia donútila operátorov zaviesť nové podmienky, ktoré sú zväčša v prospech zákazníkov.

Zaujímavý prípad sa nedávno objavil v USA, kde po príchode rodiny Chungovej z oslavy narodenín ich babičky vo Vietname, prekvapil účet za telefón, ktorý presahoval výšku 13 000 dolárov. Celkovo malo ísť len o polhodinu strávenú na internete, no v prípade roamingu a hlavne v ázijských štátoch bývajú ceny za prenesené dáta astronomické.

Príbeh so šťastným koncom

Konkrétne sa to stalo u operátora T-Mobile, ktoré už teraz ponúka pri cestovaní výhodnú ponuku, kde až v 210 krajinách ponúka neobmedzené dáta s rýchlosťou do 128 kb/s. Síce to nie je žiadne terno, no na navigáciu či prehliadanie e-mailu to bohate stačí. Neplatilo to však vo Vietname, do ktorého rodina cestovala. Nakoľko si boli všetci vedomí vysokých poplatkov za dáta v roamingu, tak si svoje telefóny dali do režimu Lietadlo. No po príchode ich doma čakalo nepríjemné prekvapenie.

<iframe src=“https://abcnews.go.com/video/embed?id=57450615″ width=“640″ height=“360″ scrolling=“no“ style=“border:none;“ allowfullscreen></iframe>

Obrovský účet zaskočil všetkých a ako sa ukázalo, všetky poplatky patrili k iPhonu ich syna. Ten potvrdil, že sa po celý čas letu hral hry, no letový režim mal neustále zapnutý. Vyšetrovanie ukázalo, že neboli sťahované žiadne veľké súbory, no zároveň sa ukázalo, že aj keď sú zapnuté mobilné dáta, hoc aj v režime lietadlo, tak aplikácie a rôzne služby ich stále využívajú na odosielanie reklám, aktualizáciu či obnovovanie na pozadí.

Prečítaj si tiež
Český poslanec ťažil kryptomenu, no účet za elektrinu znášal štát. Pridal aj originálnu obhajobu

Po tomto zistení sa T-Mobile rozhodol znížiť faktúru na 3800 dolárov, čo však pre rodinu bolo stále veľa. Po tom čo sa tomu začali ešte viac venovať média, im bola celá čiastka odpustená. Operátor však pred cestou odporúča preštudovať si tarify v danej krajine a zariadiť sa tak podľa toho. Rovnako sa vyjadrila aj spoločnosť Apple, ktorá na svojich smartfónoch odporúča okrem letového režimu vypnúť aj mobilné dáta, aby sa podobným incidentom do budúcna predišlo.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom