Kryptomeny sa tešili obrovskej popularite najmä v závere minulého roka, no aj keď ošiaľ z nich už o čosi opadol, ide stále o trh, ktorý zaujíma svojím vývojom. A kryptomeny zaujali aj poslanca za Českú pirátsku stranu, Tomáša Vymazala, ktorý ich ťažil v služobnom byte. Prezradil ho pritom účet za elektrinu. Informuje portál Aktuálně.cz.

Ja všeobecne známe, že ťažba kryptomien si vyžaduje výkonnú zostavu, ktorá má za následok aj vyššiu spotrebu energie. Aj český poslanec padol do podozrenia potom, čo si jeho vyšší účet za energie všimli členovia Poslaneckej snemovne. V jeho byte v centre Prahy totiž spotreba niekoľkonásobne prevyšovala štandardné poplatky za rovnakú položku pri iných poslaneckých bytoch. Ako neskôr vysvitlo, dôvod vysokého účtu bol celkom bizarný.

Vymazal sa pre portál Aktuálně.cz priznal, že v byte ťažil kryptomenu, čo malo podľa jeho slov trvať približne tri týždne počas decembra minulého roka. Poslanec zároveň pridal obhajobu, že pomocou výkonnej počítačovej zostavy si v byte prikuroval, keďže pre nedodané vybavenie mal v izbách len okolo 16 stupňov Celzia. Na ťažbu mal využívať jeden počítač s pripojenými troma grafickými kartami.

„Výťažok“ pôjde na charitu

Na akú krytpomenu sa Vymazal zameral? Neboli to najznámejšie coiny ako Bitcoin či Ethereum, ale jedna z alternatív Zcash. Táto digitálna mena je v súčasnosti podľa Coinmarketcap 21. najhodnotnejšou v rebríčku, pričom jedna minca má cenu približne 286 dolárov. V januári dosahovala  maximálnu úroveň vyše 870 dolárov. Poslanec za tri týždne podľa vlastných slov vyťažil mince v hodnote niekoľko sto českých korún. Spolu so sumou za spotrebovanú energiu ju venuje na charitu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom