Napriek pokročilým technológiám nie je ani v dnešnej dobe možné zabezpečiť dokonalý a bezchybný výrobný proces, ktorý by produkoval bezchybné produkty. To platí aj v segmente smartfónov, kde sa z času na čas majitelia môžu vo svojich modeloch kvôli chybám sklamať. Najnovší výskum potvrdil dlho diskutovanú tému o poruchách Android a iOS smartfónov, pričom s najväčším počtom chýb skončili zariadenia so systémom Googlu.

Pri výrobe takého obrovského množstva smartfónov, ktoré každý rok obsadia predajne elektroniky, je takmer nemožné vyhnúť sa chybám. Každý z výrobcov sa snaží dodať čo najkvalitnejšie modely, no nie každý kus musí vždy fungovať bezchybne. Na tento problém sa teraz pozrela aj bezpečnostná spoločnosť Blancco vo svojom výskume.

Najkazovejšie kusy prichádzajú z radu Androidov

Podľa získaných dát sú to práve smartfóny so systémom Android, ktoré zlyhávajú najčastejšie. Spomedzi nich sa však na prvom mieste s najviac nefunkčnými kusmi drží kórejský Samsung. Jeho smartfóny sa pokazili až v 27,4 % prípadoch. O čosi lepšie sú na tom iPhony od Apple, z ktorých sa v 1. kvartáli tohto roka pokazilo „len“ 15,2 %, čo je o 3,7 % menej, než u Androidov. Po Samsungu bol najkazovejším kúskom iPhone 6 s 22 % zastúpením medzi iOS smartfónmi, pričom ho nasledoval iPhone 6S so 16 % podielom.

iPhony z roku 2016 najčastejšie trápili problémy s dotykovými panelmi, ktoré zlyhávali po zobrazení sivého pásika. Tento neduh mal iPhone 6 a iPhone 6S postihnúť kvôli rozhodnutiu Applu vynechať zo základnej dosky dovtedy používaný epoxid. Rovnako sa neskôr zjavili aj problémy s batériou, ktorá nevedela zasiahnutým smartfónom dodávať dostatok energie. To vyústilo v softvérové obmedzenie výkonu, za ktoré Apple neskôr zožal poriadnu kritiku a ocitol sa dokonca aj na súde.

Nenechaj si ujsť
Bývalí používatelia Androidov dávajú prednosť špecifickým typom iPhonov

Druhé miesto si medzi výrobcami Android smartfónov zabralo Xiaomi so 14,2 % pokazenými kusmi. Hneď za ním si svoju pozíciu obsadila Motorola s 9,6 % podielom. Čo však trápilo jednotlivé zariadenia? U smartfónov so systémom iOS išlo najmä o problémy s Wi-Fi pripojením, Bluetooth a mobilnými dátami.

Androidy zasa trápili nedostatky výkonu, fotoaparátov, mikrofónov a problémy s nabíjaním. Pritom až 52 % všetkých aktuálne využívaných Android smartfónov beží na staršom systéme Android Nougat. Pre porovnanie je iOS 11 z minulého roka na 74,3 % iPhonoch.

Nedostatky sa prejavujú aj pri šírení aktualizácií

Už čoskoro však Apple predstaví nový iOS 12, ktorý dostane ešte viac vylepšení po stránke výkonu, ale aj rozšírenej reality. Nová verzia so sebou prinesie aj lepšie bezpečnostné prvky a vypustená by pre všetkých mala byť už začiatkom jesene. Google sa však nemôže šírením svojho posledného operačného systému príliš chváliť.

Jeho zastúpenie na všetkých smartfónoch doteraz činí len 1,3 %. Android Oreo tak aktuálne má len o desatinu percenta viac smartfónov ako mali pred 8 rokmi Android Gingerbread. Táto smutná skutočnosť je spojená aj so zložitosťou samotných aktualizácií, ktoré sa musia prispôsobiť desiatkam najrôznejších modelov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú