Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.


Medzi používateľmi systémov Android a iOS sa už od samotného vzniku novodobých smartfónov vedú hlúpe žabomyšie vojny. Každý z táborov si totiž myslí, že ten jeho systém má v niečom navrch. Pokús sa však na malý moment uštipačné poznámky na adresu systému, ktorý považuješ za horší odložiť a pozri sa spolu s nami na reálne štatistiky, ktoré ukazujú stabilitu každej z týchto platforiem.

Tieto štatistiky z druhého kvartálu tohto roka pochádzajú od analytickej spoločnosti Blancco Technology Group. Tej sa podarilo zistiť, že v časovom rozmedzí troch mesiacov zaznamenal takmer každý štvrtý Android smartfón neočakávané zlyhanie systému (cháp to tak, že v systéme nefungovalo všetko tak, akoby po správnosti fungovať malo).

Kto vyhráva?

Konkurenčný iOS je na tom podstatne lepšie, nakoľko bolo takéto zlyhanie zaznamenané len na 12 % zo všetkých smartfónov. Treba si však uvedomiť, že ľudia z rôznych miest na svete používajú svoje smartfóny iným spôsobom. Preto sa teda údaje v niektorých regiónoch rôznia.

Zobraziť celú galériu (11)
Blancco Technology Group

V Severnej Amerike, ktorá je nepochybne najväčšou baštou Apple, bol tak tento rozdiel ešte markantnejší. Zo štatistík totižto vyplýva, že pád zlyhanie zaznamenalo len 8 % telefónov vybavených systémom iOS a až 24 % tých, ktoré sa spoliehajú na Android. Zo štatistík pre Áziu sa môžu naopak radovať priaznivci Androidu, ktorý síce zlyhal až pri 28 % zo všetkých na tomto kontinente aktívnych zariadení, no smartfóny od Apple si viedli podstatne horšie. Takýto neúspech totiž zaznamenalo až 60 % aktívnych smartfónov, ktoré bežia na iOS.

Konkrétne modely smartfónov prekvapujú

Ešte zaujímavejšie však vyzerá rozloženie na konkrétnych výrobcov. Juhokórejský Samsung sa totiž postaral až o 61 % zo všetkých zlyhaní, ktoré zaznamenali telefóny s Androidom. S ohromným odstupom sa na druhom mieste umiestnilo LG s podielom 11 %. Navyše, až pätica najmenej spoľahlivých smartfónov s Androidom pochádza priamo od Samsungu. Každá z minuloročných vlajkových lodí, Galaxy S7 a S7 edge, si pripísala po nelichotivých 6 %. Rovnaký podiel viny nesie aj Samsung Galaxy S5 a za neveľmi stabilné sa dajú považovať aj modely Galaxy S7 Active či Galaxy Express Prime.

Naopak spoločnosť Apple urobila zrejme nejaký krok vedľa pri iPhone 6, ktorý sa dlhodobo radí k najmenej stabilným telefónom od kalifornského výrobcu. Aj tentoraz si totiž pripísal 26 % podiel na všetkých zlyhaniach, pričom ho s poriadnym odstupom spoločne nasledujú iPhone 5S a iPhone 6S. Pozície sa však menia pri údajoch o neočakávanom páde aplikácii.

Ktoré aplikácie sú najhoršie?

Z tohto hľadiska si lepšie vedie Android, ktorý zaznamenal chybové hlásenie o páde aplikácie omnoho zriedkavejšie ako iOS. Vo svete čísel tak ide o 10 % pravdepodobnosť zlyhania pri používaní Android aplikácie a až 54 % pri používaní iOS aplikácií. Nakoniec, pre obe platformy nesú najväčší podiel na týchto pádoch sociálne siete na čele s Instagramom a Facebookom.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú